пʼятниця, 30 жовтня 2020 р.

До уваги учнів гр № 2. Конспект за 15.10. Опрацювати конпект Скласти інструкційні картки.

    

Обробка різних обробок і з'єднання їх з деталями

Тасьма і сутаж.

Тасьма і сутаж дуже поширені нині для оздоблення дитячих і жіночих суконь і блуз.

Тасьма буває різних забарвлень і малюнків. Краї тасьми можуть бути прямими і мати фігурну форму.

Тасьму в'юн настрочують з лицьового боку виробу. Її накладають на лицьову сторону деталі по наміченій лінії лицьовою стороною вгору і настрочують однією строчкою посередині.

Тасьмою в'юн або тасьмою з фігурними краями можна обробляти комір, горловину, низ виробу і інші краї. В цьому випадку тасьму притачують до деталі до обтачування зрізів. Тасьмою з фігурними краями обробляють краї складочок на різних деталях. Для цього спочатку запрасовують згини складочок глибиною від 0,3 до 1, см залежно від моделі. По наміченій лінії на деталь настрочують тасьму, потім шов закривають згином складочки так, щоб з-під неї був видний фігурний край тасьми або зубчики, і настрочують на відстані 0,1 см від згину складочки.

Тасьму з прямими краями накладають на деталь по наміченій лінії і настрочують по одній із сторін або по двох сторонах на відстані 0,1 см від краю. Настрочування виконують за допомогою спеціальної лапки з направителем для тасьми.

Сутажом обробляють краї комірів, манжет, низ виробу і т. д. Дуже часто для обробки використовують сутаж різних кольорів, який настрочують в один або декілька рядів паралельними строчками. Сутаж накладають на лицьову сторону деталі згідно наміченої лінії і настрочують шовковими нитками однією строчкою посередині сутажа, прокладаючи строчку в жолобок. За наявності спеціальної лапки тасьму або шнур пропускають через отвір в лапці і настрочують на деталь строчками, непомітним з лицьового боку.

Мереживо.

Мереживо - найбільш поширений вид оздоблення натільної білизни, але нині мереживо застосовують і при обробці жіночого і дитячого легкого одягу. Мереживо накладають на лицьову сторону деталі по наміченій лінії і настрочують на стачуючій машині на відстані 0,1 см від краю мережива або на спеціальній машині, підрізуючи край деталі біля строчки.

Оборки і волани.

Оборки - дуже поширений вид оздоблення. Оборками найчастіше оздоблюють дитячі вироби, жіночі блузи, спідниці і сукні з тонких або м'яких тканин. Дитячі сукні з тканини з малюнком обробляють воланами з однотонної тканини. Оборки у виробі можуть бути розташовані горизонтально, вертикально, по лінії прямої і фігурної форми кокетки.

Оборки викроюють з основного матеріалу або іншої оздоблювальної тканини під кутом 45' до нитки основи (рідше в поперечному напрямі) шириною 1,5 – 3,0 см залежно від моделі, завдовжки в півтора або двічі більше довжини в готовому виді. Оборки, виконані складочками або плісе, викроюють в три рази довше за лінію притачування. Оборки можуть складатися з декількох частин. Частини оборок складають лицьовими сторонами всередину, зрівнюють зрізи і стачують, розташовуючи строчку по нитці основи. Ширина шва 0,5 - 0,7 см залежно від обсипання тканини. У виробах з бавовняних тканин шви розпрямляють, а у виробах з шовкових і вовняних тканин прасують. Якщо вимагається по моделі, відлітній край волана відтягують праскою на гладкій поверхні столу з вивороту деталі.

Волани відрізняються від оборок тим, що вони набагато ширше і викроюють їх в основному по кругу. Довжина смужки по внутрішній лінії має дорівнювати довжині лінії її притачування. Відлітні зрізи воланів обробляють, як і зрізи оборок.

Обробка оборок і воланів.

Способи обробки відлітного зрізу волана або оборки залежать від моделі і тканини.

Край деталі обробляють на спеціальній машині, прокладаючи строчку на відстані 0,5 - 0,7 см від зрізу, після чого стовпчики ажуру розрізають посередині .

Край деталі заправляють в рубильник машини із зигзагоподібною строчкою і строчать швом упідгин із закритим зрізом , за відсутності спеціальної лапки строчку прокладають з боку підігнутого краю, а припуск шва біля строчки підрізують . Краї деталей фігурної форми або прямі з тканин, що легко розтягуються перед застроченням необхідно заметувати, підгинаючи зрізи на 0,5- 0,7 см і прокладаючи строчку на відстані 0,2 - 0,4 см від згину, або запрасовувати. Край деталі застрочують на стачуючій машині за допомогою спеціальної лапки-рубильника вузьким швом упідгин, за відсутності спеціальної лапки- подвійною строчкою . Для цього зріз деталі перегинають у бік вивороту на 0,3 - 0,5 см і застрочують на відстані 0,15 - 0,2 см від згину, підігнутий край біля строчки підрізують, підгинають повторно на 0,2- 0,3 см і застрочують.

При обробці зрізу окантовкою припуском відлітний край волана відгинають на лицьову сторону на 1,2 см і застрочують на відстані 0,1 - 0,3 см залежно від товщини тканини, потім підігнутий край відвертають навиворіт від згину, щільно огинаючи шов. Зріз підгинають всередину так, щоб підігнутий край закривав машинну строчку, і підшивають потайними стібками. Частота стібків три-чотири в 1,0 см строчки.

При обробці зрізу окантовкою основною або оздоблювальною тканиною смужку для окантовки викроюють під кутом 45' до ниток основи або утоку. З метою економного витрачання тканини смужка для окантовки може складатися з декількох частин. Частини смужки складають лицьовими сторонами всередину і стачують так, щоб строчка проходила по нитці основи . Край деталі обробляють на машині із спеціальним пристосуванням (однією строчкою) з підгином зрізів смужки всередину.

За відсутності спеціального пристосування смужку для окантовки спочатку відтягують по усій довжині, потім накладають на виворіт волана лицьовою стороною вниз (мал. 11, ж), зрівнюють зрізи, притачують на відстані від зрізів залежно від ширини канта (ширина шва має бути менше канта в готовому виді на 0,1 - 0,2 см). Смужку відгинають на лицьову сторону, огинаючи зрізи шва, зріз смужки підгинають всередину так, щоб підігнутий край перекривав строчку притачування на 0,1 - 0,2 см, і настрочують на відстані 0,1 см від підігнутого краю смужки.

При виготовленні по індивідуальних замовленнях край волана може бути оброблений смужкою без строчки по канту . В цьому випадку смужку для канта накладають на лицьову сторону волана лицьовою стороною вниз, зрівнюють зрізи, приметують і притачують на відстані залежно від ширини канта (ширина шва має дорівнювати ширині канта в готовому виді - 0,3- 0,4 см). Смужку відгинають навиворіт, огинаючи зріз шва, зріз підгинають всередину так, щоб підігнутий край перекривав строчку притачування на 0,1 - 0,2 см, заметують і закріплюють машинною строчкою з лицьового боку в шов притачування смужки або підшивають вручну потайними стьібками. Частота стібків три-чотири в 1,0 см. Нитки тимчасового призначення видаляють, край волана припрасовують.

При обробці зрізу волана смужкою, складеною удвічі , частини смужки сполучають так само, як вказано вище. Якщо кінці оброблюваного волана при подальшій обробці не входитимуть в шви інших деталей, то поперечні зрізи смужки перегинають у бік вивороту на 1,0 см і запрасовують. Потім смужку складають уподовж посередині виворотом всередину і припрасовують. Підготовлену смужку накладають на лицьову сторону волана, зрівнюють зрізи і притачують з боку смужки на відстані залежно від ширини канта. Потім смужку відгинають навиворіт, огинаючи шов і підгинаючи зріз всередину так, щоб згин смужки на вивороті закривав шов її притачування, і строчать з лицьового боку волана в шов притачування смужки. Підігнуті краї смужки в кінцях зборок підшивають вручну потайними стібками (вісім - десять стібків на кожен кінець) або застрочують машинною строчкою на відстані 0,1 см від краю. Після обробки відлітного краю волан припрасовують.

Притачаний зріз обметують на спеціальній машині. Потім по цьому краю на одно- або двоголковій машині із спеціальною лапкою прокладають дві строчки для утворення складок або строчать без спеціальної лапки двома паралельними строчками із слабо затягнутими стібками. Відстань від краю до першої строчки 0,4 - 0,7 см, до другої - 0,5 – 1,0 см. Нижні рядки стягують. Складки, що утворилися на деталі, розподіляють рівномірно по усій довжині. Довжина краю після утворення зборок повинна відповідати довжині наміченої лінії або деталі, до якої буде притачаний волан.

При виготовленні воланів з м'якими не запрасованими складочками спочатку розмічають складочки, потім їх закладають по намічених лініях або розтинах (при виготовленні по індивідуальних замовленнях заметували), а потім застрочують на відстані 0,5 - 1 см від краю так, щоб цей рядок при подальшій обробці потрапив в шов і не був видний з лицьового боку.

Волан з краєм, що виступає, викроюють з припуском на обробку. Від відлітного краю волана відкладають ширину волана в готовому виді з урахуванням частини, що виступає, решту частину по ширині (1,5 – 2,0 см) відвертають навиворіт, заметують, припрасовують і намічають лінію притачування. Після цього на одно- або двоголковій машині із спеціальною лапкою для утворення складок прокладають дві паралельні строчки, відступивши від лінії притачування в обидві сторони по 0,2 - 0,3 см Зборки розподіляють рівномірно по усій довжині.

Для отримання фігурного краю волана зметочними стібками прокладають зигзагоподібну строчку з відстанню між кутами зигзага 1,5 – 2,0 см, при цьому один кінець строчки закріплюють, а інший підтягують по усій довжині, оформляючи край і зборки.

Ширина фігурного краю волана залежить від моделі.

Обробка різних обробок і з'єднання їх з деталями.

З'єднання воланів і оборок з основними деталями. Волани і оборки можуть бути притачані, настрочені і втачні між двома деталями або в припуск складки.

На лицьовій стороні основної деталі намічають лінію притачування волана. Волан накладають на лицьову сторону основної деталі лицьовою стороною вниз (у протилежну сторону від розташування її в готовому виробі), приметують і притачують з боку волана або оборки, розподіляючи складки рівномірно по усій довжині. Ширина шва з боку волана 0,7 – 1,0 см Волан відгинають вниз, шов припрасовують.

Основна деталь може складатися з двох частин, в шов з'єднання яких по моделі має бути вкладений волан або оборка. Волан або оборку накладають на лицьову сторону однієї частини деталі, зрівнюють зрізи і притачують з боку волана або оборки по другій строчці утворення складок . При цьому стежать, щоб зборки розташовувалися рівномірно і деталь не закладалася складками. Ширина шва 1,0 см. Потім частину деталі з притачанними воланом або оборкою складають з іншою частиною деталі лицьовими сторонами всередину , розташовуючи волан або оборку посередині, наживляють, поєднуючи зрізи, і стачують, розташовуючи строчку на відстані 0,1 см за строчкою притачування волана або оборки. Ширина шва 1,3 - 1,5 см. Деталі розкладають на сторони, шов відгинають і запрасовують убік, протилежну від розташування волана або оборки.

При з'єднанні частин деталі накладним швом  зріз другої частини деталі підгинають на 1,5 - 2 см по наміченій лінії у бік вивороту, заметують або запрасовують, накладають на деталь з притачанними воланом або оборкою, заметають, а потім настрочують так, щоб строчка притачування волана або оборки не був видний з лицьового боку.

Якщо край волана або оборки входить в складку основної деталі, то волан або оборку накладають на лицьову сторону основної деталі лицьовою стороною вгору, приметують по наміченій лінії і притачують. Ширина шва з боку волана 0,4 - 0,6 см. Після цього основну деталь перегинають по краю волана, складають лицьовою стороною всередину і стачують складку, відступивши від строчки притачування волана або оборки на 0,1 см Деталі розкладають, шов відгинають або запрасовують в протилежну сторону від розташування волана або оборки.

Волан з краєм, що виступає, накладають на лицьову сторону основної деталі лицьовою стороною вгору, приметують по наміченій лінії, а потім настрочують.

Рюші.

Рюш відрізняється від волана тим, що в нім обробляється не один, а обидва дольові зрізи. Рюш буває простий і фасонний. Зрізи рюшу обробляють тими ж способами, що і зрізи волана.

Для простого рюшу викроюють смужку тканини під кутом 45' до нитки основи або по поперечній нитці шириною 3,5 – 4,0 см, довше за лінію притачування в півтора рази. Після обробки зрізів рюшу по його середині прокладають дві строчки на одно- або двоголковій машині із спеціальною лапкою для утворення складок. Відстань між строчками 0,2 см. За відсутності спеціальної лапки прокладають дві паралельні строчки із слабо затягнутими стібками.

На рюші утворюють складки, витягаючи нижні нитки строчок, складки розподіляють рівномірно по довжині. Красивою прикрасою є рюші з фігурними краями. Для отримання рюшу з фігурним краєм  прокладають зигзагоподібну строчку з відстанню між кутами зигзага 1,0 – 2,0 см в залежності від моделі, структури тканини.

Для фасонного рюшу  викроюють поперечну смужку з основної або оздоблювальної тканини шириною 3,5 – 4.0 см, а завдовжки, в три рази більшої лінії притачування, обробляють зрізи, розмічають і закладають складки бантів шириною 2,0 см в готовому виді. Кожну складку наживляють і розкладають на дві сторони і закріплюють однією зметочною строчкою посередині. Підготовлену таким чином смужку можна сполучати з виробом.

Для отримання рюшу складнішої форми дольові оброблені краї кожної складки скріплюють посередині ручними стібками, роблячи три-чотири стібки в кожній закріпці.

Після утворення складок рюш накладають на основну деталь, поєднуючи середину рюшу з наміченою лінією, і настрочують однією строчкою посередині між строчками для утворення складок , рівномірно розподіляючи складки. Нитки строчок, що утворюють складки, видаляють або залишають, якщо це потрібно по моделі. При видаленні ниток спочатку висмикують нижню, розтинаючи її в декількох місцях через 5 - 7 см, а потім верхню.

Бейки.

Бейки - це смужки з основного матеріалу або з оздоблювальної тканини. Застосовують бейки для оздоблення жіночих і дитячих виробів (мал. 16, а). Бейки бувають одинарні і подвійні. Вони можуть бути притачними і настрочними і рідше втачними.

Розташовують бейки у виробі горизонтально, вертикально, по овальних і фігурних лініях. Бейкою також можна обтачувати і краї деталей. Викроюють бейки під кутом 45' до нитки основи дольовими, поперечними або підкройними за формою деталі залежно від моделі. Ширина бейки також залежить від моделі. З метою економного витрачання тканини бейки можуть складати з декількох частин. Якщо бейка викроєна з декількох частин, частини стачують так, щоб строчка проходила по нитці основи. Ширина шва 0,5 - 0,7 см. Шви розпрасовують. Бейку припрасовують, одночасно відтягують, надаючи їй форми відповідно до моделі.

Підготовлену одинарну бейку накладають лицьовою стороною на виворіт деталі, зрівнюють зрізи, а потім обтачують . У індивідуальному виробництві бейку заздалегідь приметують. Ширина шва 0,5 - 0,7 см. Якщо шов виконаний по овальній або фігурній лінії, в місцях, де при подальшій обробці шов може затягувати, його надсікають, не доходячи до строчки обтачування на 0,1 см. Потім бейку відгинають на лицьову сторону, край припрасовують, утворюючи кант з бейки шириною 0,1 см або розташовуючи шов на згині. Вільний зріз бейки підгинають на 0,5 - 0,7 см всередину, заметують, припрасовують і настрочують на відстані 0,1 см від краю . Нитки ті, що заметували видаляють і ще раз припрасовують оброблений край виробу.

Якщо лінія настрочування бейки пряма або плавна, то бейку настрочують без попереднього приметування.

Другий зріз бейки може бути запрасований до притачування бейки до деталі. Щоб бейка в готовому виді по усій довжині була однакової ширини, заготовляють смужку з щільного паперу завдовжки 20 - 25 см, шириною вужче бейки в готовому виді на 0,5 см Після вивертання бейки на лицьову сторону заготовлену смужку вкладають між основною деталлю і бейкою, зрізом бейки огинають край паперової смужки і злегка припрасовують . Після цього край бейки заметують і настрочують так, щоб край смужки не потрапив під строчку.

Подвійну бейку складають уподовж посередині виворотом всередину, зрівнюють зрізи і припрасовують згин. Підготовлену бейку накладають на виворіт деталі, зрівнюючи зрізи, приметують, а потім притачують. Ширина шва 0,5 - 0,7 см. Шов в місцях, де при подальшій обробці він може затягувати, надсікають, не доходячи до строчки на 0,1 см. Бейку відгинають на лицьову сторону, припрасовують. Вільний край бейки настрочують.

Втачні бейки.

Бейку складають з деталлю лицьовими сторонами всередину, приметують і притачують . Ширина шва 1,0 - 1,5 см. Шов відгинають у бік основної деталі.

Якщо один зріз одинарної бейки входить в шов з'єднання деталей, то обробку здійснюють таким чином. На основній деталі з лицьового боку намічають лінію розташування бейки. Основна деталь може бути викроєна вужче на ширину бейки в готовому виді (наприклад, при обробці коміра). Бейку накладають по наміченій лінії на лицьову сторону деталі лицьовою стороною вниз (від наміченої лінії в протилежну сторону розташування бейки в готовому виді), приметують і притачують. Ширина шва 0,5 - 0,7 см . Бейку відгинають у бік зрізу, закриваючи шов притачування, запрасовують і настрочують від згину бейки на ширину її в готовому виді плюс 0,2 - 0,3 см . Після цього дві основні деталі складають лицьовими сторонами всередину, зрівнюють зрізи і стачують, при виготовленні по індивідуальних замовленнях деталі заздалегідь наживляють. Ширина шва 1,0- 1,5 см Строчка настрочування зрізу бейки повина потрапити в шов стачування основних деталей.

Настрочні бейки.

Частини подвійної бейки стачують, а якщо бейку сполучають з виробом по замкнутому контуру, то стачують і її кінці. Шви розпрасовують. Потім бейку складають уподовж посередині виворотом всередину, зрівнюють зрізи, припрасовують згин, одночасно відтягують або зпрасовують краї відповідно до конфігурації оброблюваної деталі. На основній деталі намічають лінію. Бейку накладають на лицьову сторону основної деталі зрізами до наміченої лінії і притачують. Ширина шва 0,5 - 0,7 см. В індивідуальному виробництві бейку заздалегідь приметують. Бейку відгинають, закриваючи шов притачування, припрасовують (при виготовленні по індивідуальних замовленнях заздалегідь заметують) і настрочують по краю бейки.

Подвійну бейку з відлітним краєм обробляють таким чином. Смужку тканини для бейки складають посередині лицьовою стороною всередину, зрівнюючи зрізи, стачують і одночасно вивертають за допомогою спеціального пристосування. Ширина шва 0,5 - 0,7 см Бейку розпрямляють і припрасовують, розташовуючи шов на згині. Потім бейку накладають на основну деталь по наміченій лінії і настрочують по краю бейки (по обшиваному краю).

Одинарні бейки сполучають з основною деталлю по намічених лініях. Підготовлену бейку накладають на лицьову сторону основної деталі лицьовою стороною вниз, зрізом до наміченої лінії, і притачують. Ширина шва 0,7 см. Бейку відгинають, закриваючи шов притачування, зріз бейки підгинають на 0,7 см всередину і припрасовують, а потім настрочують по краю . При виготовленні по індивідуальних замовленнях зріз бейки заздалегідь заметують. У масовому виробництві другий зріз запрасовують перед притачуванням її до основної деталі.

Немає коментарів:

Дописати коментар