понеділок, 26 жовтня 2020 р.

До уваги учнів гр №1 Конспект теми №3 "Машинні роботи"

 

Тема№3

Машинні роботи.

Організація робочого місця для машинних робіт

Оснащення робочого місця

На столі 1 з індивідуальним електроприводом установлюють голівку швейної машини 2. На гладкій поверхні стола розкладають необхідні інструменти й приладдя. На столі закріплене спеціальне приладдя для намотування ниток на шпульку. Робоче місце може бути обладнано відкидною підставкою або стелажем.


Правильна посадка працюючого, опанування прийомів роботи сприяють підвищенню працездатності. Виріб повинен перебувати на відстані 30 - 40 см від очей працюючого, а лікті - на одному рівні із кришкою стола.

Працюючий повинен сидіти навпроти голівки машини, обидві ноги його мають перебувати на педалі.

Приладдя для машинних робіт

 

Вид приладдя

Малюнок

Лапка із висувною направляючою лінійкою (у машинах класів 1022 й 97) для з'єднання деталей виробу швом визначеної ширини


Лапка з відкидною лінійкою для виконання оздоблювальної строчки без попередньої розмітки

Лапка для підгинання зрізу деталі без попереднього заметування (у машинах 97 класу)

Пристрій для обкантовування зрізу

деталі виробу

 

Основні правила безпечних умов праці

1.  Працюючий на швейній машині повинен строго дотримуватись безпечних умов праці.

При невмілому i неуважному ставленні до роботи на зшивних i спеціальних машинах працюючий сам зазнає небезпеки та тi, хто поруч, (проколи пальців машинною голкою, попадання осколків ґудзиків i голок в очі).

2. Стати до роботи на зшивних i спеціальних швейних маши­нах можна тільки після проведення первинного інструктажу на робочому місці.

3. Перед початком роботи необхідно перевірити справність машини, а у paзi виявлення неполадок - викликати механіка.

4. Забороняється працювати без гумового килимка на металевій педалі.

5. При виконанні po6iт на спеціальній краєобметувальній машині пальці рук необхідно тримати на краю платформи машини.

6. Щоб уникнути травм, роботу на швейній машині потрібно починати плавним натисканням на педаль.

7. Щоб волосся не потрапило до машини та запобігти удару ниткопритягувача, не варто нахилятися дуже низько до машини.

8. Нитки та клаптики, що випадково потрапили до привідного механізму, доставати тільки при вимкненому електродвигуні.

9. Не гальмувати рукою махове колесо машини, щоб уникнути травмування рук.

10. Не торкатися голки, не відривати i не знімати детальні й запобіжні пристосування на ходу машини.

11. Спрацьовані та зламані голки не кидати на підлогу, а складати у визначене місце.

12.          При po6oті не відволікатися самому i не відвертати увагу
інших.

13.          Утримувати в чистоті та порядку робоче місце.

14. Перед тим, як залишити своє робоче місце, необхідно вимкнути машину.

15.          Неправильне розташування рук під час роботи  на швейній машинці може призвести до проколювання пальців голкою i травмування рук частинами машини, що рухаються.

16. Змащувати, чистити машину, міняти голку, надівати ремінь на шків машини, втягувати верхню i нижню нитки необхідно тільки   при   вимкненому   електродвигуні, знявши ноги з педалі.

           17. Забороняється класти ножиці та інші предмети біля частин машини, що рухаються.

  18. При роботі на ґудзиковій машині необхідно користуватися захисним екраном.

19. Не працювати без взуття, щоб уникнути травмування ніг.

20.Стежити за чистотою свого робочого місця, не розкидати нитки, булавки, бобіни й інші предмети, зберігати їх у призначеному для цього місці.

21.Після закінчення роботи прибрати робоче місце.

22. Якщо Ви отримали травму, зверніться до медпункту, попередьте адміністрацію.

Класифікація машинних швів



Зшивні

При виконанні зшивного шва дві деталі складають лицьовими  сторонами усередину, зрівнюють зрізи й з'єднують машинною строчкою паралельно зрізам. Потім :

Взапрасовку: припуски запрасовують.

Ширина шва 0,5 —1,5 см й більше.

Використовують для виконання всіх основних швів.

Врозпрасовку: припуски  розпрасовують. Використовують для виконання всіх основних швів.



На ребро: припрасовують на ребро. Швом зшивним  на ребро з'єднують клини «годе», підкладку кишені, з’єднувальні складки.

Розстрочний.

Розстрочу вальний: деталі складають лицьовими сторонами усередину й з'єднують зшивним швом шириною 0,5 - 1,0 см (1) врозпрасовку і по лицьовій стороні прокладають оздоблювальні строчки (2 й 2') по двох сторонах на рівній відстані від строчки зшивання, ширина оздоблювальної строчки залежить від моделі (0,1-1,0 см.). Використовують при виготовленні спортивних виробів зі шкіри, при обробці бічних кишень, виточок і т.д.

Настрочні

З відкритими зрізами:  дві деталі складають лицьовими  сторонами усередину, зрівнюють зрізи й з'єднують машинною строчкою 1  паралельно зрізам,  ширина шва 0,5 -1,0см., шов  запрасовують і прокладають оздоблювальну строчку 2 по лицьовій стороні виробу швом шириною відповідно моделі. Використовують для з'єднання бічних, плечових зрізів, середніх зрізів спинки й ін.



Із закритим зрізом: деталі складують лицьовими сторонами усередину таким чином, щоб зріз нижньої деталі виступав за зріз верхньої на ширину оздоблювальної строчки плюс 0,4—1,0 см, і з боку верхньої деталі на відстані 0,5 — 0,7 см від зрізу верхньої деталі прокладають зшивну строчку 1. Далі шов виконують так само, як і настрочний з відкритими зрізами, тобто прокладаують оздоблювальну строчку 2. Використовують для з'єднання та оздоблення деталей виробу.



Накладні

З відкритими зрізами: на лицьову сторону деталі накладають другу деталь лицьовою стороною вгору  й прокладають пряму або зиґзаґоподібну строчку, відступивши  від зрізів на 0,5 см. Використовують для з'єднання частин прокладки, настрочування тасьми, ушивання нижнього коміра в горловину (на машині зиґзаґоподібної строчки). 



Із закритим зрізом: край верхньої деталі запрасовують (або заметують і припрасовують). На нижню деталь наносять лінію, з якою суміщають підігнутий край верхньої деталі й з'єднують машинною строчкою, ширина шва дорівнює 0,2 -2,0 см.

Використовують для з'єднання прямих, частіше фігурних кокеток.



Білизняні

Подвійний: деталі складають виворітними сторонами усередину, зшивають (строчка 1) на  відстані 0,3 - 0,4 см від зрізів, потім вивертають на лицьову сторону, виправляють шов і виконують другу строчку 2 на відстані 0.5 — 0.7 см. від краю. Використовують при виготовленні верхнього одягу, для зшивання  підкладки кишень у виробах без підкладки;  для з'єднання деталей у робочому одязі.



За пошивний: деталі складують лицьовими сторонами усередину так, щоб нижній зріз виступав з-під верхнього на 0,5 - 0,7см. Зріз верхньої деталі обгинають припуском  нижньої й прокладають строчку на відстані 0,1-0,2 см. від зрізу нижньої деталі (строчка1);  шов розправляють, обгинають його верхньою деталлю так, щоб необроблений зріз виявився усередині. Настрочують оброблений припуск на відстані 0,1 — 0,2 см. від згину (строчка 2).



Шов узамок: на одноголковій машині виконують спочатку накладний шов з відкритим зрізом (строчка 1). Потім перегинають деталі так, щоб зрізи виявилися усередині, і прокладають першу строчку (2) на 0,1 —0,2 см від згину, другу (3) на 0,5 — 0,8 см від першої строчки. Використовують при виготовленні чоловічих сорочок, білизни, джинсових виробів.

 

Характеристика крайових швів

Обшивні

У просту рамку: деталь рамки запрасовують (виворітною стороною усередину) і пришивають до виробу, потім перегинають тканину біля строчки й припрасовують. Ширина рамки 0,4 - 0,7 см. Використовують при обробці кишень й обшивних петель.

У складну рамку: обшивку з основної тканини й виріб складають лицьовими сторонами усередину й пришивають обшивку (строчка 1) шириною шва 0,4 - 0,7 см., потім шов розпрасовують, обгинають його обшивкою і закріплюють строчкою у шов пришивання рамки (строчка 2), використовують при обробці кишень.

У кант: деталі складують лицьовими сторонами  усередину й з'єднують машинною строчкою, швом шириною 0,5 - 1,0 см.; шов виправляють і виметують з кантом (0.1-0.3 см); потім закріплюють кант  деталі спушуванням або оздоблювальною строчкою. Використовують при обробці комірів, бортів, кишень і т.д.



У розкол:  деталі складують лицьовими сторонами  усередину й з'єднують машинною строчкою, швом шириною 0,5 - 1,0 см.; шов обшивання деталей розташовують точно по середині деталей, що обшивають, закріплюють оздоблювальною строчкою або спушними стібками. Використовують при обробці борта і обшивних деталей.

Упідгин

З відкритим зрізом: зрізи підгинають на виворітну сторону й закріплюють строчкою. Відстань від краю підгину до строчки  - по моделі; відстань від зрізу до строчки 0,3 - 0,5 см. Використовують при обробці низу виробу, зрізів обшивок легкого одягу й т.п.



Із закритим зрізом: зрізи підгинають: перший раз на 0,5 - 0,7 см, другий - на величину, передбачену моделлю, і закріплюють строчкою на 0,1 - 0,2 см від згину. Використовують при обробці підкладки спідниць, низу суконь і т.п.

Обкантувальні

З відкритим зрізом: на лицьову сторону деталі накладають смужку оздоблювальної тканини лицьовою стороною вниз, викроєну по косій або поперечної нитці  шириною 2,0 — 2,5 см. Зрівнюють зрізи  й прокладають строчку на 0,3 — 0,5 см від зрізу; потім зрізи обгинають смужкою, утворюючи кант, ширина якого дорівнює ширині шва обшивання.  Кант закріплюють машинною строчкою 2 у шов пришивання смужки тканини. Застосовують для запобігання обсипання тканини і для оздоблення.

Із закритими зрізами: зріз обробляють обшивкою (строчка 1) аналогічно обкантовувальному шву з відкритим зрізом, але вільний зріз обкантовувальної смужки підгинають таким чином, щоб він перекривав строчку притачування на 0,1 - 0,2 см. і закріплюють машинною строчкою 2 у шов пришивання смужки. Використовують для обробки  пройм, горловини у легкому жіночому одязі.

З тасьмою: тасьму перегинають уздовж так, щоб одна сторона виступала на 0,1 см щодо іншої,  і запрасовують. Потім у запрасовану  тасьму вкладають  зріз деталі, який обробляється та настрочують на 0,1 см від краю тасьми. Використовують для обробки зрізів і оздоблення виробу.

Характеристика оздоблювальних швів

Складки

Однобічні: в однобічних складках з лицьової сторони всі згини направлені в одну сторону, а з виворітної — у протилежну. Намічають складки трьома лініями з виворітної сторони виробу (мал. а): середньої   1, боковою 2 і перпендикулярної до них 3 (що обмежує кінець зшивання складки).

                                    


При виконанні деталь перегинають лицьовою  стороною усередину, зметують по бічній лінії по всій довжині складки, потім зшивають по лініям 2 й 3 (мал. б).

Строчку закінчують по овальній або прямій лінії. Складку запрасовують (мал. а). Використовують для оздоблення та забезпечення вільних рухів.


Зустрічні: у зустрічних складок всі згини з лицьової сторони спрямовані один до одного, з виворітної – один від одного. Намічають, як й однобічні, трьома лініями (1, 2 й 3) (мал. а). Припуск для обох складок дорівнює  глибині  однієї складки, помноженої на чотири. При виконанні деталь перегинають лицьовою стороною усередину по середній лінії 1 і зшивають по бічній лінії 2 до лінії 3



Далі складку розкладають по обидві сторони від строчки зшивання (шов зшивання складки повинен збігатися з лінією середини складки); припрасовують (мал. 6). Використовують для оздоблення й забезпечення вільних рухів.


Рельєфи

Виточні: намічають однією лінією; під неї підкладають смужку тканини шириною 2 — 3 см і прокладають строчку  1 по наміченої лінії. Потім смужку тканини відгинають уздовж строчки в одну сторону, а деталь верху — в іншу; прокладають строчку 2 на 0,1—0,2 см від першої по деталі з основної тканини. Використовують при виконанні фігурних рельєфів, імітації кокеток і т.п.

Застрочені: намічають однією лінією з лицьової сторони. При виконанні деталь перегинають по наміченій лінії виворітною стороною всередину і застрочують. Ширина шва від згину дорівнює 0,1- 0,3 см. Використовують в святкових чоловічих сорочках та жіночих блузах, у жіночих сукнях.

Зі шнуром: намічають двома паралельними лініями з лицьової сторони, відстань між якими дорівнює 0.5-1.0 см. При виконанні по намічених лініях прокладають дві оздоблювальні строчки (1 и 1). З виворітної сторони під строчку підкладають  смужку бавовняної тканини.  Виходить кулиска, у яку потім просовують шнур. Використовують як оздоблення.




Термінологія машинних робіт 

Термін

Визначення

Область застосування й малюнок

1.Зшивання

Постійне зєднання двох деталей, приблизно рівних за величиною, складених лицьовими сторонами усередину, машинною строчкою

Зшивання бічних і плечових зрізів, передніх і ліктьових зрізів рукавів, передньої й задньої частин штанів, виточок, рельєфів і т.д.

 

2. Пришивання

Постійне з'єднання дрібних деталей з більшими, другорядних з основними

Пришивання надставок до підборта, манжет до рукавів, підкладки до підборта  пояса до штанів, деталей прорізних кишень до пілочки


3. Обшивання

Постійне з'єднання двох деталей таким чином, щоб після вивертання шов знаходився усередині

Обшивання клапанів, лацканів, хлястиків, бортів, поясів, манжет, пат, погон

 

4. Вшивання

Постійне з'єднання двох деталей по овальному контурі

Вшивання рукава у пройму, коміра в горловину

 

 5. Настрочування

Постійне закріплення запрасованих зрізів шва строчкою (мал. а) або з'єднання двох деталей, на-

кладених одна на іншу

лицьовими сторонами догори (мал. 6)

Настрочування рельєфів,бічних і плечових зрізів, накладної кишені, кокеток

                     

6.Розстрочування

Закріплення оздоблю-вальними строчками припусків зшитого й розпрасованого шва (строчки розташовуються на однаковій відстані від шва)

Розстрочування рельєфів, бічних і плечових швів і т.п.

 


7. Прокладання строчки

Прокладання оздоблювальної строчки по краю деталі

Виконання оздоблювальної строчки по коміру, борту, низу виробу, манжетах, клапанах, хлястиках, поясах, хомутиках і т.д.


8. Застрочування

Закріплення підігнутих країв деталі машинною строчкою

Застрочування низу рукава і виробу

28-4 

 

Технічні умови на виконання машинних робіт

1. Всі внутрішні строчки виконують нитками у колір тканини верху.

2.Номера ниток, машинних голок і частота строчки при виконанні машинних робіт повинні відповідати товщині тканини й характеру виконуваних операцій.

3.Кінці верхніх ниток оздоблювальних строчок виводять на виворітну сторону, зав'язують вузлом й (або) закріплюють трьома-чотирма ручними стібками.

4.Кінці всіх внутрішніх строчок, що виконуються на зшивальній швейній машині, закріплюють подвійною зворотньою строчкою (закріпкою) довжиною 0,7-1 см;
 
на спеціальних машинах - довжиною 1,5 - 2 см.

5.При прокладанні строчок по замкнутих контурах строчки наприкінці швів повинні заходити одна на одну не менш ніж на 2 - 2,5 см.

6.При з'єднанні двох деталей, одна з яких із прямим зрізом, а інша з косим, деталь із косим зрізом необхідно покласти знизу (на рейку –механізм пересування тканини), а деталь із прямим зрізом - зверху.

7.При з'єднанні двох деталей із тканин різної товщини, наприклад тканина верху й тканина підкладки, униз треба покласти деталь із товстої тканини.

8.При з'єднанні двох деталей з посадкою однієї з них деталь, яку потрібно посадити, варто покласти вниз на рейку машини.

9.Зрізи повинні бути обметані, чи висічені, або оброблені швом у підгин з відкритим зрізом.

Немає коментарів:

Дописати коментар