середа, 28 жовтня 2020 р.

До уваги учнів гр №2 конспекти уроків за 12.10. Опрацювати конспект та відповісти на тести. Виконані завдання надсилати на вайбер або на електронну пошту.

Виточки

  Для оздоблення виробів і надання їм форми, яка відповідає формі людини на основній деталі виконують виточки.

            Вимоги до виконання виточок:

·        Симетричне розташування на виробі;

·        Плотне прилягання припуска;

·        Відсутність слабини в кінцях виточок;

·        Наявність закріпок в кінцях виточок.

 

            Обробка нерозрізних виточок, що починаються від зрізів.

Виточки намічають на виворотній стороні трьома лініями:

1.     середина виточки;

2.     бокова сторона виточки;

3.     лінія, що визначає довжину виточки.

  Перегибають деталь по середній лінії, зметують і стачують по боковій лінії, закінчуючи строчку біля лінії,яка визначає довжину виточки.

  Зметування виконують по найбільш косій стороні виточки прямими зметувальними стібками довжиною 1- 1,5 см.

   Стачують починаючи від зрізу по боковій лінії. На початку і в кінці строчки ставлять закріпку.На тонких тканинах в кінці виточки закріпку не ставлять, а кінці ниток зав’язуюь вузлом.

   Перед ВТО нитки зметування видаляють. Виточки запрасовують, або розпрасовують( суміщуючи лінію середини зі швом стачування виточки) одночасно спрасовуючи слабину в кінцях виточок. Припуск виточок направляють в сторону середини деталі.

 

          Обробка розрізних виточок.

  Виточку викроюють так, щоб припуски бокових сторін дорівнювали 0,7-1 см, розрізають виточку не доходячи до кінця на 1,5 см.

  Далі складають лицьовою стороною у середину, урівнюють зрізи і стачують по бокових сторонах, закінчуючи строчку біля лінії, що визначає довжину виточки, ширина шва 0,7-1 см з попереднім зметуванням.

  Припуски розпрасовують або запрасовують з одночасним спрасуванням слабини в кінцях виточок.

 

            Обробка нерозрізних виточок на суцільній деталі.

Виточки намічають чотирма лініями:

1.     середина виточки;

2.     бокова сторна виточки;

3.     і  4. – лінії,що визначають довжину виточки.

  Деталі прегинають по середній лінії, лицьовою стороною у середину. Зметують і стачують по боковій лінії, починаючи строчку біля одного кінця і закінчують біля іншого кінця виточки. Кінці строчок закріплюють.

   ВТО виточок виконують як і виточок, що починаються від зрізів. Попередньо витягують виточку по згину в області талії, досягаючи виправлення строчки стачування виточки.

 

             Обробка різновидів виточок (виточки-складки ).

Намічають трьома лініями:

1.     середина виточки;

2.     бокова сторона виточки;

3.     лінія ,визначаюча довжину виточки.

Стачують виточку по боковій лінії і лінії, що визначає довжину, з заокругленням строчки у куті. Запрасовують виточку- складку до лінії, що визначає довжину виточки.

Тестові питання.

1.     Вимоги до виконання виточок:

а) симетричне розташування

б) відсутність закріпок на кінцях

в) відсутність слабини в кінцях виточок

 

2.     Нерозрізні виточки намічають:

а) двома лініями

б) трьома лініями

в) чотирма лініями

 

3.     Стачують виточки:

а) починаючи від кінця виточки

б) в два прийома

в) починаючи від зрізу

 

                                 Підрізи.

Підрізи – це різновид виточок та оздоблювальний елемент одягу.

   Викроювання підрізів: підрізи проектують так, щоб один його зріз був довший від іншого (для утворення зборок).

   Утворення зборок: по припуску довшого зрізу прокладають дві паралельні строчки, стягують нижні кінці ниток. Зборку, що утворилась розподіляють рівномірно,довжину сторін підрізу урівнюють.

  Стачування підрізів: підрізи стачують, урівнюючи зрізи сторін. Строчку прокладають зі сторони зборки. Шов направляють в сторону без зборок, припрасовують, якщо передбачено моделлю прокладають оздоблювальну строчку.

        Обробка підрізів зі складками.

На відміну від підрізів зі зборками у підрізів зі складками замість зборок виконують складки на довшій стороні підрізу.

 

Тестові питання.

1.     Підрізи це:

а) різновид релєфів

б) різновид виточок

в) деталь карману

 

2.     При стачуванні підрізів строчку прокладають:

а) зі сторони без зборок

б) зі сторони зборок

в) з лицьової сторони

 

3.     У підрізах зборки виконують на:

а) короткій стороні

б) довшій стороні

в) не виконують

 

                     Обробка кокеток.

 

           Обробка і зєднання фігурних кокеток з виробом.

 

  Обробка при ширині шва притачування не більше 0,2 см : з’єднання виконують накладним швом. Особливістю є обробка припусків шва у кутах кокетки: внутрішні кути розсікають не доходячи до шва 0,2 см; зовнішні кути висікають або закладають складкою (якщо дозволяють властивості тканини).

   Обробка при ширині шва притачування більше 0,2 см : намічають лінію нижнього краю кокетки. Стачують кути кокетки по припуску швом шириною 0,5-0,7 см, залишки тканини висікають, шов стачування розпрасовують. Кути вивертають на лицьову сторону кокетки, виправляють, припрасовують, заметують край кокетки по наміченій лінії. Обтачують внутрішні кути обшивками, які викроюють по формі кута кокетки, таким чином, щоб строчки проходили на відстані 0,1-0,2 см від наміченої лінії на кокетці в сторону внутрішнього зрізу. Шви надсікають в кутах, не доходячи до строчки на 0,1 см. Обшивку отгибають на виворотню сторону, кут виметують з кантом із основної тканини, припрасовують. З’єднують фігурні кокетки з виробом накладним швом у відповідності з технічними умовами.

 

                Обробка кокеток з різноманітним оздобленням.

 

  Обробка кокеток з кантом: полоску для канта запрасовують вздовж посередині виворотньою стороною у середину. Кант накладають на лицьову сторону кокетки, урівнють зрізи деталей, притачують швом ширина якого дорівнює ширині канта мінус 0,1-0,2 см для того, щоб строчка притачування канта потрапляла в шов притачування кокетки до основної деталі.

  Обробка кокетки з оборкою або воланом: оброблену оборку ( волан ) накладають на лицьову сторону виробу лицьовою стороною вниз, урівнюють зрізи і притачують швом ширина якого менше ширини шва з’єднання кокетки з основною деталлю на 0,1-0,2 см.

  Обробка кокетки з мереживом: мереживо з’єднують з кокеткою так само , як і кант.

                З’єднання кокеток з виробом.

 

Кокетку складають з основною деталлю лицьовими сторонами у середину, урівнюють зрізи і притачують швом ширина якого на 0,1-0,2 см більше ширини шва притачування оздоблення до виробу. Шов притачування обметують і запрасовують на кокетку. Шов притачування кокетки виметують (якщо необхідно) і настрачують оздоблювальною строчкою, ширина якої залежить від моделі.

 

Тестові питання.

1.     Кант притачують швом ширина якого дорівнює:

а)0,1-0,2см

б) ширині канта мінус 0,1-0,2 см

в) ширині канта плюс 0,1-0,2 см

 

2.     Шов притачування кокетки  до основної деталі:

а) запрасовують на основну деталь

б) розпрасовують

в) запрасовують на кокетку

 

3.     З’єднують фігурні кокетки з виробом:

а) обтачним швом

б) запошивочним швом

в) накладним швом

                                         Релєфи.

 

Релєфи бувають конструктивні і декоративні. Лінія релєфу може бути прямою або фігурною.

По способу обробки релєфи поділяються на :

·        стачні;

·        застрочні;

·        настрочні;

·        розстрочні;

·        накладні;

·        витачні;

·        зі шнуром.

                                Види релєфів, їх обробка.

Стачні рел’єфи: виріб розташовують на столі.Деталі передньої частини пілочки і бокової відрізної частини (бочка) складають лицьовими сторонами у середину, урівнюють зрізи, суміщують контрольні знаки, зметують зі сторони бочка швом шириною 0,6-0,9 см. Стачують по передній частині пілочки (один шов – знизу в гору, другий- зверху вниз) швом шириною 0,7-1 см.

Обробка стачного рел’єфа: зрізи обметують до або після стачування; шов розпрасовують або запрасовують; шви вертикальних рел’єфів направляють до середини деталі.

 

Настрочні рел’єфи: зєднують деталі так само, як і в стачних рел’єфах. Ширина шва стачування дорівнює ширині оздоблювальної строчки +0,5-0,7 см. Зрізи  шва обробляють до або після стачування (частіше після стачування), припрасовують шав на ребро, виметують прямими або косими стібками ( в легкому одязі виконують прямий стібок, в верхньому – косий) швом шириною 0,5-1 см (в залежності від ширини оздоблювальної строчки) , злегка припрасовують , прокладають оздоблювальну строчку. Нитки тимчасового призачення видаляють, повторно припрасовують.

 

Накладні рел’єфи: обробляють накладним швом  з закритим зрізом.

У тих виадках коли рел’єфи мають складну форму виконують наступним чином: на передній (центральній) частині пілочки намічають лінію рел’єфа; на боковій відрізній частині пілочки намічають лінію притачування рел’єфа. Припуски на центральній частині пілочки по наміченій лінії рел’єфа запрасовують або заметують. Припуск шва на овальних краях спрасовують. Внутрішні кути розсікають, зовнішні- висікають. Рел’єфи накладають на лицьову  сторону бокової частини  пілочки лицьовою стороною вгору. Урівнюють лінії по боковій частині пілочки з краєм рел’єфу, суміщуючи контрольні знаки, приметують і настрачують  швом шириною 0,1-0,5 см.

 

Застрочні релєфи: можуть разташовуватись в один або декілька паралельних рядів. Ширина  застрочних релєфів 0,1-0,5 см. На лицьовій стороні виробу намічають лінії рел’єфа, потім перегибають деталь по наміченій лінії і прокладають строчку швом шириною 0,1-0,5 см від згину. Решту релєфів виконують аналогічно паралельно першому. При цьому може використовуватись лінійка-направитель.

 

Релєфи зі шнуром виконують двома способами:

1.     з виворотньої сторони деталі підкладають полоску тканини і прокладають строчку по лицьовій стороні по наміченим паралельним лініям. В отриману куліску протягують шнур.

2.     намічають на лицьовій стороні однією лінією рел’єф. Прокладають по цій лінії машинну строчку,підкладуючи з виворотньої сторони полоску тканини. Вкладають шнур між тканинами і ,щільно огибаючи його, прокладають другу строчку паралельно першій, для цього використовують однорожкову лапку.

 

Тестові питання.

1.По способу обробки релєфи бувають:

а) декоративні

б) стачні

в) зі шнуром

 

2.Шви вертикальних рел’єфів направляють:

а) запрасовують на ребро

б) до середини деталі.

в) до бокового зрізу

 

3. Ширина  застрочних релєфів:

а) 0,2-0,6 см

б) 0,3-0,7 см

в) 0,1-0,5 см

 

 

Немає коментарів:

Дописати коментар