четвер, 22 жовтня 2020 р.

До уваги гр №11. Завдання з 16.10 по 19.10. Опрацювати конспект та скласти технологічну послідовність: 1. обробки пілочок жіночого жилету; 2. обробки спинки та з'єднання її з пілочками. Дати відповіді на питання. Завдання надсилати на пошту викладача: nainna@i.ua

 

ОСОБЛИВОСТІ ОБРОБКИ ЧОЛОВІЧОГО ЖИЛЕТА

1. Детали крою жилета і підготовка їх до шиття.

 Жилет - складова частина костюму. Костюм з жилетом має більш ошатний вигляд. Жилет найчастіше носять з піджаком напівприлеглого або прилеглого силуету. Як доповнення до костюму жилет може бути виготовлений з тканини костюму, з іншої тканини (шовкової, бавовняної і ін.) Того ж кольору, що і костюм, або іншого кольору, що сполучається з кольором тканини костюму. Жилет може бути з центральною або зі зміщеною бортовою застібкою, без коміра або з коміром шаллю, з лацканами, з по-різному розташованими виточками, з кишенями, різними за оформлення і кількістю, з ґудзиками і з різною обробкою країв


Жилет з центральною бортовою застібкою на чотири-п'ять ґудзиків (рис. 1, а) може мати більш-менш глибокий виріз горловини, два або чотири кишені на пілочках: нижні (бічні) - трохи нижче лінії талії, верхні - на рівні листочки піджака. Верхні кишені трохи менше нижніх. Прилягання жилета на спинці по лінії талії забезпечується двома хлястиками, вшиті в бокові шви (рис. 1, в). Іноді на спинці по лінії талії обробляють виточки. Якщо їх немає, то посередині спинки внизу виконують розріз.
Горловину спинки і пройми жилета обробляють обшивним швом, кант закріплюють зовнішньою строчкою. Жилет зі зміщеною бортовою застібкою (рис. 1, б) на відміну від жилета з центральною застібкою має велику ширину напівзаносу пілочок і подвійний ряд ґудзиків. Жилет складається з деталей, викроєних з основної тканини, деталей підкладки і прокладки з клейовим покриттям. Характерною особливістю жилета є те, що основну деталь спинки викроюють з тієї ж тканини, що і підкладку піджака. Підкладку жилета викроюють зі світлої підкладкової (рукавної) тканини.
Рис. 2 Деталі жилета: а – спинка з підкладкової тканини костюму; б – пілочка з основної тканини; в – підборт з основної тканини; г, д – листочка з основної тканини; е – хлястик з підкладкової тканини; ж – обшивка нижнього зрізу пілочки з основної тканини. 

На рис. 2 показані основні деталі жилета. Зрізи деталей називаються так само, як відповідні зрізи піджака. Бортові зрізи пілочок внизу скошені і утворюють уступ. Підборти і обшивки низу можуть бути з надставками. На рис. 3 показані деталі підкладки і прокладки з клейовим покриттям. Напрямок ниток основи показано штрихпунктирними лініями. При підготовці деталей до пошиття перевіряють комплектність і точність крою. Точність деталей і розташування на них надсічок перевіряють, накладаючи лекала на верхню і нижню деталі пачки. Надсічки пілочок і спинок розташовані на бічних зрізах по лінії талії.

Рис 3. Деталі підкладки і прокладки жилета: а – спинка з підкладкової тканини; б – пілочка з підкладкової тканини; в – прокладка в горловину спинки; г – листочка з підкладкової тканини; д – підкладка внутрішньої кишені; е – підкладка зовнішніх кишень; ж – прокладка пілочок.
Якщо основна тканина з малюнком, то перевіряють паралельність смужок по лінії борту (на ділянці застібки) і співпадання клітин на правій і лівій пілочках по горизонталі. На кожній пілочці уточнюють розташування виточок і розмічають кишені. У жилетах з тканин з малюнком підбирають і підрізають по малюнку деталі листочок або клапанів зовнішніх кишень. Деталі жилета нумерують за тими ж правилами, що і деталі піджака.

 2. Обробка пілочок жилета.
 Виточки на пілочках жилета обробляють, дотримуючись ті ж технічні умови, що і при обробці піджака. 
Особливості обробки листочок, клапанів та обшивок для кишень жилета. Листочки зовнішніх кишень жилета внаслідок їх невеликих розмірів і відсутності навантажень при носінні обробляють інакше, ніж листочки кишень піджака. У листочки жилета немає окремої підкладки. Підкладкою служить передня частина підкладки кишені, викроєні з сатину кольору основної тканини або з перкалю. Підзором служить задня частина підкладки, викроєна з тієї ж тканини, що і передня. Листочку вгорі обшивають з боку підкладки, не доводячи строчку на 0,5 см до зрізів листочки. Ширина шва 0,5 см. Довжину листочки намічають за лекалом і запрасовують кінці, підгинаючи зрізи на 0,4 - 0,5 см. Верхній край листочки запрасовують, виправляючи кант з основної тканини шириною 0,2 см. Верхній край листочки обробляють машинною строчкою або вспушують одним із способів: вручну шовковими нитками в колір основної тканини або прокладанням клейової плівки (павутинки) по верхньому зрізу перед запрасовуванням. 
При обробці краю листочки клейовою плівкою рекомендується прокладати плівку по бічних сторонах листочки з боку підкладки, щоб не приметувати листочку до пілочки після її пришивання. Якщо в жилеті передбачені зовнішні кишені з клапанами, то клапани виготовляють так само, як клапани піджака. Канти клапанів закріплюють оздоблювальною строчкою або вспушуванням. При обробці зовнішніх кишень в рамку обшивки заздалегідь запрасовують по довжині.
 Обробка кишень.
 Прорізні кишені жилета розмічають за тими ж правилами, що і кишені піджака. Намічені місця розташування кишень уточнюють після зшивання і прасування виточок на пілочках жилета. На листочці чи клапані намічають лінію пришивання.  

Підкладку кишені, яка служить також підкладкою листочки, вирізають по всій ширині листочки, відступаючи від бічних підігнутих зрізів на 0,2 см. У жилетах з вовняної тканини листочки пришивають до пілочок без підкладки (мішковини) і шов розпрасовують (рис. 4, а, строчка 1), тому лінію пришивання наносять на виворітній стороні листочки. У жилетах з шовкової тканини допускається пришивання листочки разом з підкладкою (рис. 4, б, строчка 1), лінію пришивання наносять з боку підкладки кишені. Листочку пришивають по намічених лініях, як і листочка піджака, перевіряючи співпадання малюнка тканини пілочки і листочки. На 1 см вище шва пришивання листочки пришивають другу частину підкладки кишені (см. Рис. 4, а, б, строчка 2). Рекомендується при цьому застосовувати машину з ріжучим пристроєм для виконання прорізу кишені. Технічні умови пришивання і прорізання кишені жилета такі ж, як і кишені піджака. У жилетах з вовняних тканин відгинають вгору частину пілочки нижче кишені і пришивають передню частину підкладки кишені до припуску шва пришивання листочки (див. Рис. 4, а, строчка 3). Деталі підкладки розправляють, листочку приметують (або приклеюють), щоб забезпечити співпадання малюнка тканини листочки і пілочки по верхньому краю, і скріплюють кінці листочки на зшивальній машині. Кінці листочки настрочують на відстані 0,1 см від краю по всій ширині листочки, потім виконують прямокутну закріпку шириною 0,5 см (див. Рис. 4, а, б, строчка 4). У жилеті з вовняної тканини, де бортова прокладка не доходить до кінців кишені, з вивороту підкладають прокладку з бязі і скріплюють кінці листочки разом з прокладкою. Підкладку кишені зшивають так само, як підкладку кишені в піджаках, жакетах (строчка 5). Прорізні кишені в рамку в жилетах обробляють за тими ж правилами, що і кишені в піджаку.

ВТО пілочок і з'єднання їх з прокладкою.
 Пілочкам жилета потрібно надати форму, відповідну фігурі людини. Для цього пілочки спрасовують, утворюючи опуклість в області грудей. Спрасування виконують на пресі зі спеціальними подушками або праскою. Зрізи горловини і пройми пілочки жилета спрасовують за тими ж правилами, що і пілочки піджака. 
Часто по конструкції потрібно відтягнути плечові зрізи, щоб отримати гарне прилягання жилета по горловині та проймах. У жилеті без розрізів і без розширення по бічних швах відтягують зрізи низу пілочок. Волого-теплову обробку повторюють з боку іншої пілочки жилета. 
Бортова прокладка пілочок жилета з бязі або перкалю може бути вузькою, що закриває лише борти і передні кінці зовнішніх кишень. На такій прокладці немає виточок, і її попередня обробка полягає в припрасовуванні, щоб запобігти можливій усадці вироби при його подальшій обробці і експлуатації. У жилеті з тонкої тканини прокладку викроюють майже під всю пілочку. На прокладці виконують виточки. Їх зшивають накладним швом шириною 0,5 - 0,7 см, зводячи строчку в кінці виточки нанівець. Прокладку по лінії виточок зволожують, слабину тканини в кінцях виточок спрасовують. 
Для утворення опуклості в області грудей прокладку спрасовують тими ж прийомами, що і пілочки. Вузьку прокладку наметують одним рядком на відстані 4 - 5 см від зрізу борта. Широку прокладку наметують двома строчками. При наметуванні тієї та іншої прокладки співставляють плечові і бортові зрізи деталей. Наметування можна виконувати на машині або вручну. 

3. Обробка підкладки і підбортів 
На підкладці жилета з вовняної тканини обробляють внутрішню кишеню з листочкою з підкладкової тканини, а на підкладці жилета з шовкової тканини - накладна кишеня. 
Внутрішня кишеня з листочкою на жилеті обробляють так само, як на піджаку. 
У жилетах з різних шовкових тканин не можна виконувати багатошарові кишені, так як вони збільшують виріб, тому в таких жилетах виконують накладні кишені. 
Підборти і обшивки низу зшивають з частин, урівнюючи зрізи. Ширина шва 0,5 - 0,7 см. Оброблені таким чином підборти і обшивки низу з'єднують з підкладкою пілочок. 
Зрізи деталей перевіряють за лекалами, надлишки обрізають. 
Обшивки низу пілочок (рис. 5) пришивають (строчка 1) по низу підкладки швом шириною 1 см з боку підкладки. При цьому в підкладці по надсічках закладають невеликі складочки (по одній на кожній пілочці). Складки потрібні для того, щоб підкладка не стягувала основної деталі. Шов пришивання відгинають в бік підкладки. 
Підборти пришивають (строчка 2) до зрізів бортів підкладки пілочок, а внизу - до обшивки низу пілочок. В області грудей підкладку припосаджують по надсічці. Ширина шва 1 см. Вгорі шов відгинають в бік підкладки, а на рівні обшивок низу надсікають, не доходячи до строчки 0,1 см. Нижче надсічки шов пришивання підбортів до обшивок низу розпрасовують. 
Готову підкладку пілочок припрасовують. Далі оброблену підкладку з'єднують з пілочками з основної тканини. Попередньо, якщо це необхідно, уточнюють деталі пілочок з основної тканини. Зазначене уточнення зрізів пілочок виконують в період навчання. 
У масовому виробництві обкрейдовування і обрізка відсутні. Підготовлені пілочки з'єднують з підкладкою. На лицьову сторону пілочок укладають лицьовою стороною підкладку з пришитими підбортами, суміщають плечові зрізи і наметують підборти на відстані 1,5 - 2 см від зрізу (див. Рис.5, строчки 3 і 4). 
По горловині підборти наметують без посадки, в області застібки припосаджують підборти на 0,1 см між кожною парою петель, в нижньому кутку припосаджують пілочки на 0,2 см. Обшивку низу наметують без посадки і натягу. При наметуванні зрізи подбортів і обшивок низу повинні заходити за зрізи пілочок на 0,3 - 0,4 см. Якщо вертикальний малюнок тканини підборти при наметуванні повинні бути розташовані паралельно зрізу борта. Підкладку пілочок ретельно розправляють, зрівнюючи плечові, бічні зрізи і зрізи пройм. Підкладку злегка натягують і приметують паралельно зрізу пройми на відстані 2 см від нього (строчка 5). Підборти наметують тільки в період навчання.


Рис. 5 – Обробка підкладки пілочок жилета 
4. Обшивання горловини, бортів, низу і пройм пілочок.
 Перед обшиваннямя жилета по низу пілочок намічають лінію прокладання зовнішнього краю кромки по нижньому уступу. 
Горловину і борта обшивають, прокладаючи одночасно кромку з боку пілочок. Кромку розташовують нижче плечового зрізу на 2,5 - 3 см, далі по горловині, борту, нижньому уступу і низу на відстані 0,5 см від зрізів. 
Кінець кромки розташовують на відстані 2,5 - 3 см від бокового зрізу (кол. Рис. 6). На правій поличці кромку прокладають по верхньому і нижньому уступах, зберігаючи форму його кута. Рядок обтачування розташовують по кромці на відстані 0,1 см від її зовнішнього краю. 
ри обтачування кромку злегка натягують. 
У процесі навчання кромку заздалегідь пріметивают вручну, дотримуючись зазначені вище умови її розташування і величину посадки полички. 
Обшивання часто виконують на зшивальній машині з ножем, залишаючи припуск на шов, рівний 0,3 - 0,4 см. Якщо пілочки обшивають на машині без ножа, необхідно підрізати шов обшивання, залишаючи 0,3 - 0,4 см. 


Рис.6 Обшивання пілочок.
 Пройму пілочки обшивають з боку підкладки швом шириною 1 см. 
У кутах пілочок шви обшивання додатково підрізають, щоб не було потовщень. По проймі шов надсікають в декількох місцях, не доходячи до строчки на 0,1 - 0,2 см, щоб край не затягнути. Нитки наметування подбортів, обшивок низу і підкладки по проймі видаляють. Шви обшивання горловини, бортів і низу розпрасовують. 
Пілочки вивертають на лицьову сторону. Кути пілочок ретельно виправляють. Краї пілочок виметують на машині однониткового ланцюгового стібка або вручну прямими стібками довжиною 1 - 2 см, прокладаючи строчку на відстані 0,5 - 0,7 см від краю. Виметування виконують з боку підбортів і обшивок низу, утворюючи з пілочок перекант шириною 0,1 - 0,2 см. Для подальшого закріплення внутрішнього краю підборта його приметують на відстані 0,5 - 1 см від шва пришиванняя підкладки на машині однониткового ланцюгового стібка або ручними стібками довжиною 2 - 2,5 см. 
Пілочки вивертають на виворітну сторону через відкриті бокові зрізи, розправляють шви пришивання підкладки до подбортів і пришивають їх до прокладки на машині потайного стібка або ручними косими підшивними стібками довжиною 1 - 1,5 см. Потім пілочки вивертають знову на лицьову сторону і розправляють. 
Виметані борти і низ припрасовують. По краях пілочок жилета в залежності від моделі виконують оздоблювальну строчку або обробку «в чистий край». Ці роботи виконують так само, як при обробці піджака. По краях пройм пілочок виконують оздоблювальну строчку нитками в колір основної тканини і тканини підкладки. Рядок прокладають з боку підкладки на відстані 0,2 см від краю, утворюючи з пілочок кант шириною 0,1 см. 
При обробці жилетів з лацканами виконують такі додаткові операції: вистьобування лацканів на машині, вручну або клейове дублювання; прокладання кромки по перегину лацканів; виметування канта на ділянці лацканів; запрасовування згинів лацканів. 
Якщо жилет з коміром шаллю (див. Рис. 1, б), то комір обробляють окремо. Нижній комір зшивають з частин, шви розпрасовують. Праву і ліву частини нижнього коміра обробляють окремо. Їх вистьобують з прокладкою або дублюють, складають разом, уточнюють за допомогою лекал. По зовнішньому зрізу прокладку висікають на 0,6 - 0,7 см.
 Верхній комір зволожують, припрасовують, а потім наметують на нижній, складаючи деталі лицьовими сторонами. При наметуванні верхній комір злегка припосаджують на заокругленні для утворення канта. 
Обшивають комір на машині з ножем. Нитки наметування верхнього коміра видаляють, комір вивертають на лицьову сторону і виправляють. Обшиті краї виметують, утворюючи кант з верхнього коміра. Край жилета з коміром шаллю обробляють ручними вспушними стібками або «в чистий край». Можливий також клейовий спосіб обробки коміра. 
Готовий комір припрасовують і вметують в горловину перед обшиванням пілочок подбортами. Подальшу обробку пілочок такого жилета виконують так само, як і жилета без коміра. 
Самою відповідальною частиною жилета є його борти. Правильна їх обробка надає хороший вигляд виробу. Внаслідок цього обробці пілочок, бортів і виріз горловини повинна бути приділена велика увага. Точне дотримання технічних умов виконання операцій, ретельне припрасовування, точне розташування петель і ґудзиків забезпечують необхідну якість виробує.
5. Обробка хлястиків і спинки жилета.
 Хлястики виготовляють з підкладкової тканини. Смужки тканини складають посередині уздовж лицьовою стороною всередину і обшивають швом шириною 0,7 см. 
Потім хлястики вивертають, виправляють і припрасовують. На відстані 1,5 см від кінця одного з хлястиків обметують петлю, а на відстані 2,5 см від неї - другу. 
Ці петлі потрібні для регулювання ступеня прилягання жилета по талії. На відстані 1,5 - 2 см від кінця іншого хлястика пришивають гудзик. У жилетах можлива обробка хлястиків з пряжкою. На лівий хлястик надягають пряжку, кінець хлястика подгинають на 2 см і застрочують поперечною строчкою на відстані 0,2 см від краю. 



Рис. 7 Обробка спинки жилета 
На спинці жилета (рис. 7) можуть бути виточки; їх при підготовці крою до пошиття намічають з виворітного боку на деталях верху крейдовими лініями, на підкладці - олівцем. Нерозрізані виточки спинки зшивають (строчка 1). Половинки спинки з основної підкладкової тканини складають лицьовими сторонами і зшивають від горловини до низу без посадки швом шириною 1 см. Кінці строчок закріплюють зворотною строчкою. Те ж саме виконують і на спинці з рукавної підкладкової тканини. 
Далі виконують волого-теплову обробку цих деталей. Для зменшення товщини швів виточки запрасовують згинами в сторону бічних зрізів, шви зшивання половинок спинки з основної підкладкової тканини (строчка 2) запрасовують в сторону лівого бокового зрізу, шви зшивання половинок спинки з рукавної підкладкової тканини - в сторону правого бокового зрізу (строчка 2') . 
Для зміцнення шва горловини спинки і плечових ділянок жилета по горловині спинки з основної підкладкової тканини пришивають (строчка 3) прокладку з перкалю швом шириною 0,5 см. Прокладку зрівнюють по верхніх зрізах спинки. 
Оброблені хлястики укладають по надсічці на лицьову сторону спинки з основної підкладкової тканини на рівні лінії талії. Кінці хлястиків повинні заходити один на інший не менш ніж на 2 см. Надлишки хлястиків з боку бічних зрізів обрізають. Кінці хлястиків настрочують (строчка 4) на відстані 0,5 см від бічних зрізів. 
Далі обидві спинки (з основної і рукавної підкладкових тканин) складають лицьовими сторонами, урівнюючи зрізи і середні шви, і обшивають (строчка 5) по низу і проймах з боку спинки з рукавної підкладкової тканини швом шириною 1 см.

6. З’єднання пілочок зі спинкою та кінцева обробка жилета 
З’єднання пілочок зі спинкою Пілочки жилета з'єднують зі спинкою без попереднього зметування, але в процесі навчання воно допускається. Це дає можливість перевірити якість виконуваної роботи. Повністю оброблені пілочки жилета, вивернуті на лицьову сторону, вкладають між деталями спинки, що вивернула виворотом назовні. 
Пілочки вкладають через незшиті бічні зрізи або зрізи горловини. Пілочки з основної тканини укладають на спинку з основної підкладкової тканини. Бічні зрізи пілочок і спинки зрівнюють. 

Рис. 8. З’єднання пілочок зі спинкою 
Спинку з основної підкладкової тканини біля бічного шва внизу і у пройми випускають на 0,1 - 0,2 см (рис. 8). Це потрібно, щоб в готовому виробі на лицьовій стороні не було видно світлої підкладки, тобто для утворення канта з основної підкладкової тканини. 
Ширина бокового шва 1 см. Зшиваємо бічні зрізи з боку спинки з рукавної підкладкової тканини. Плечові зрізи пілочок, вкладені між деталями спинки, також урівнюють з плечовими зрізами спинки і зшивають з боку спинки з рукавної підкладкової тканини. 
В кінці шва у пройми спинку з основної підкладкової тканини випускають на 0,1 - 0,2 см для утворення канта. При зшиванні плечових зрізів спинку припосаджують на 1 см. 
Перед вивертанням жилета на лицьову сторону перевіряють якість виконаних швів і надсікають шов пройми спинки в тих місцях, де шов може затягувати пройму. Надсічку не доводять до строчки на 0,1 - 0,2 см. Жилет вивертають на лицьову сторону через отвір в горловині спинки. Бічні і плечові шви розправляють, відгинаючи їх в сторону спинки.
 Шви припрасовують. Одночасно виправляють і припрасовують шви пройми спинки і шов низу жилета.

Рис. 9 Зовнішній вигляд жилета 
Зріз горловини спинки з основної підкладкової тканини підгинають на 0,8 - 1 см разом з прокладкою і заметують. Зріз горловини спинки з рукавної підкладкової тканини підгинають на 1 см і заметують. 
Заметані краї з’єднують, випускаючи з основної підкладкової тканини кант шириною 0,1 - 0,2 см, і прокладають строчку на відстані 0,3 см від краю з боку рукавної підкладкової тканини нитками в колір тканини. 
У масовому виробництві зрізи горловини підгинають і застрочують без попереднього заметування. Для настрочування хлястиків спинку жилета розправляють, хлястики розташовують по прямій лінії. Посередині кожного хлястика (близько виточок спинки) виконують трикутні закріпки (кол. Рис. 9). 
Основу трикутника розташовують поперек хлястика, а вершину звертають до бічного шва. По основі прокладають подвійну строчку. Нитки підбирають в колір основної і рукавної підкладкових тканин.
Кінцева обробка жилета 
Петлі на лівій пілочці жилета розмічають за лекалом. У жилеті з центральною бортовою застібкою петлі розташовують перпендикулярно краю борту на відстані 1,2 см від нього. Кількість петель залежить від моделі. 
У жилеті зі зміщеною бортовою застібкою петлі обробляють на обох пілочках; розташування і кількість петель визначається моделлю. Технічні умови на обробку петель в жилеті ті ж, що і в піджаку. 
Пілочки жилета очищають від слідів крейди близько петель і кишень. Волого-теплова обробка жилета полягає в пресуванні країв бортів, виправленні канта і низу пілочок, кишень, а також в припрасуванні спинки. 
Ґудзики розмічають по петлях (в жилеті з центральною бортовою застібкою) або за лекалом (в жилеті зі зміщеною бортовою застібкою), зрівнюючи низ пілочок і борти. Ґудзики пришивають на ґудзиковій машині або вручну. Для зручності застібання ґудзики вздовж борту пришивають на стійці. На внутрішній кишені ґудзик пришивають без стійки. 
ПИТАННЯ ДЛЯ ПОВТОРЕННЯ 
1. З яких матеріалів виконують основні деталі жилета і деталі підкладки? 
2. Які нові деталі зустрічаються в жилетах в порівнянні з деталями піджака? 
3. Чим відрізняються зовнішні кишені жилета від відповідних кишень піджака? 
4. Яка технологічна послідовність обробки зовнішньої кишені з листочками в жилеті? 
5. Яка технологічна послідовність обробки пілочок з основної тканини, підкладки пілочок? 
6. Яка технологічна послідовність обробки бортових зрізів жилета? 
7. Які технічні умови необхідно дотримуватися при обробці бортових зрізів жилета? 
8. Яка технологічна послідовність обробки пройм пілочок жилета? 
9. Яка технологічна послідовність обробки спинки жилета? 
10. Які технічні умови необхідно дотримуватися при обробці спинки жилета? 
11. В якій послідовності з'єднують пілочки зі спинкою жилета? 
12. Які технічні умови необхідно дотримуватися при з'єднанні пілочок зі спинкою жилета? 
13. Які операції і технічні умови забезпечують точність обробки бортів і з'єднання пілочок зі спинкою? 
14. З яких операцій складається кінцева обробка жилета?

Немає коментарів:

Дописати коментар