вівторок, 20 жовтня 2020 р.

До уваги гр №11. Завдання з 13.10 по 16.10. Опрацювати конспект та скласти технологічну послідовність: 1. обробки пілочок жіночого жилету; 2. обробки спинки та з'єднання її з пілочками. Завдання надсилати на пошту викладача: nainna@i.ua

 

ВИГОТОВЛЕННЯ ЖІНОЧИХ ЖИЛЕТІВ

Загальні відомості про жилети.

Опис зовнішнього вигляду жилетів.

У асортименті жіночих виробів жилет замінює жакет і є доповненням в комплекті костюма. Жилети виготовляють в ансамблі з сукнею, спідницею, брюками. Моделі жіночих жилетів різноманітні, вони бувають: з центральною і із зміщеною бортовою застібкою, на підкладці, без підкладки, довгі і короткі, з коміром і без коміра, з лацканами і без лацканів, з різними кишенями.

Опис моделі жилета (див. мал., модель ліворуч).

Жилет прилеглого силуету з гладкофарбованої тканини на підкладці, з центральною бортовою застібкою на п'ять ґудзиків і п'ять прорізних петель. Пілочка з нагрудними виточками і виточками по лінії талії. На пілочках розташовані горизонтальні прорізні кишені в рамку. Виріз горловини трикутний. Спинка гладка з вертикальним швом посередині. У жилеті по краях горловини борту, низу і проймі виконана оздоблювальна строчка шириною 0.5 см.

Деталі крою.

Розглянемо деталі крою жилета на конкретному прикладі. Жилет прилеглого силуету з центральною бортовою застібкою на підкладці складається з деталей верху, підкладки і прокладки.

Деталі верху (мал. а) розкроюють з основної тканини, до них відносяться: пілочки - 2, спинка (з двох частин) - 1, підборт (з двох частин кожен) - 2, обшивка для кишень - 4, підзори - 2.

З підкладкової тканини (мал. б) розкроюють: пілочки - 2, спинку (з двох частин) - 1.

Деталі прокладки (мал. в) розкроюють з бавовняної тканини (бязі, коленкору) з клейовим покриттям або без нього, до них відносяться: прокладки пілочок - 2, прокладки по горловині спинки - 1, мішковина - 2.

Деталі жилета розкроюють відповідно до технічних умов на розкрій. У пілочках нитка основи проходить параллельно бортовому зрізу. При розкрої тканини з малюнком в смужку смужки повинні проходити паралельно зрізу борту пілочки. Лівий борт жилета при розкрої роблять ширше за праве на 1,5 см. У спинці нитка основи проходить паралельно лінії, що з’єднує верхній і нижній кути середнього зрізу спинки, в підбортах - паралельно зовнішнім зрізам підбортів. Ширина підборту вгорі – 3.0-4.0 см, на рівні виступу правого борту – 5.0-6.0 см. При перевірці крою на пілочках уточнюють міста розташування контрольних знаків, виточок і бічних кишень.


В залежності від моделі жилета розташування кишень і їх вид можуть мінятися. Довжина входу в бічну кишеню залежить від розміру виробу. Розташовуються бічні кишені нижче за рівень талії на 2.0-3.0 см. У спинці уточнюють розташування виточок від лінії талії. У обшивках для кишені в рамку нитка основи проходить уздовж деталі. Ширина обшивки – 4.0 см, довжина- 15.0 см. У підзорі нитка основи проходить по ширині деталі. По довжині підзор дорівнює обшивці, а ширина його – 3.0- 4.0 см

Деталі підкладки і прокладки за формою повинні відповідати деталям верху.

Послідовність обробки жилета.

Жилети виготовляють в такій послідовності:

1.  Перевірка деталей крою і перенесення ліній з однією симетричной деталі на іншу.

2. Дублювання пілочок.

3. Обробка виточок на пілочках.

4. Обробка кишень на пілочках у відповідності з моделлю.

5. Волого-теплова обробка пілочок.

6. .Підрізування пілочок і прокладення кромки.

7. Обробка спинки.

8. З'єднання бічних зрізів.

10.Обробка бортів і низу.

11.Обробка підкладки.

12.З'єднання підкладки з верхом жилета по бортах,проймах і низу.

13.З'єднання плечових зрізів верху.

14.З'єднання плечових зрізів підкладки і обробка горловини спинки.

15.Виконання оздоблювальної строчки.

16.Остаточна обробка жилета.

17.Перевірка якості обробки.

Обробка пілочок

Обробка прокладки пілочок.

Прокладка для пілочок жилета викроюють за формою верху так, щоб бічні зрізи прокладки не доходили до бічних зрізів пілочок на 3.0-4.0 см. З'єднання клейової прокладки з пілочками жилета виконують праскою або на пресі до обробки виточок на пілочках верху. Після з'єднання з клейовою прокладкою обробляють виточки, а потім кишені.

Обробка виточок.

Виточки в жилеті частіше бувають розрізними. З виворотного виточки зметують, зрівнюючи зрізи прямими зметочними стібками довжиною 1,5-2.0 см. Стачують виточки на відстані 0,1 см від лінії зметування, поступово зводячи строчку нанівець, і закінчують нижче за лінію виточки на 1.0 см. Шов розпрасовують, слабину тканини в кінцях виточок спрасовують.

Обробка кишень.

Кишені в жилетах бувають різноманітні: прорізні з клапаном, з листочкою, в рамку і накладні. Обробляють кишені взалежності від виду та у відповідності до технічних умов.

Волого-теплова обробка.

Для створення опуклості в ділянці грудей пілочки спрасовують. Для цього їх складають лицьовими сторонами всередину, зрівнюють виточки і усі зрізи. Пілочки розкладають зрізом горловини до працюючого, зволожують і спрасовують слабину, що утворилася, по горловині. Потім пілочки переміщають бортом до працюючого і пропрасовують їх. Далі пілочки повертають зрізом пройми до працюючого і спрасовують слабину, що утворилася. Потім спрасовування з одного боку деталі перевертають нижньою пілочкою вгору і повторюють прийоми спрасування, описані вище.

Підрізування пілочок і прокладення кромки по борту.

Перед прокладенням кромки пілочки по лінії борту подрізають. Для цього спочатку їх припрасовують разом з прокладкою такими ж прийомами, як при обробці пілочок верху жилета. Потім пілочки складають прокладкою всередину, суміщуючи кишені і виточки, зрівнюючи плечові, бічні зрізи і зрізи пройми, розкладають на столі правою пілочкою вгору, бортом до працюючого. Потім обводять крейдою борти і низ пілочок добре вигостреною крейдою по лінійці або по підсобному лекалу відповідно до моделі і підрізають надлишки тканини по внутрішньому краю крейдяної лінії. Для пришивання гудзиків по борту лівої пілочки залишають припуск шириною 1,5 см. Для оберігання горловини, краї борту і низу від розтягування прокладають кромку неклейову або клейову (мал. ).

Кромку прокладають на відстані 5.0-6.0 см від плечового зрізу, потім по горловині, борту і по низу пілочок- на 12.0-15.0 см. Величина посадки залежить від конструкції виробу і структури тканини. По горловині величина посадки складає 0,2-0,3 см, по борту - 0,4- 0,6 см, а по скосу і низу кромку прокладають з невеликим натягненням.

Клейову кромку по краю горловини, борту і низу закреплють праскою.

Борти припрасовують, спрасовуючи посадку пілочок на кромку.

Обробка пілочок підкладки і з’єднання їх з підбортами

Частини підбортів складають лицевими сторонами усередину і стачують швом шириною 0.5-0.7 см., шви розпрасовують Внутрішні зрізи деталей перевіряють по лекалам, залишки тканини зрізають.

Обробка підкладки пілочок.

Почінають обробку з уточнення крою по деталях верху, а потім стачують нагрудні виточки і виточки по лінії талії. Підкладку припрасовують з виворітньої сторони, запрасовуючи виточки припусками досередини деталі.

З’єднання підкладки з обшивками по низу та з підбортами. Обшивку низу пілочок з’єднують лицевими сторонами з пілочкою підкладки, урівнюючи зрізи, і пртачують швом шириною 1,0 см зі сторони підкладки. Припуск шва отгибають в сторону підкладки. При наявності суцільнокроєнного припуска по низу верха пілочки обшивки не притачують.підкладку пілочок з’єднують з внутрішніми зрізами

ОБРОБКА СПИНКИ І З'ЄДНАННЯ БІЧНИХ ЗРІЗІВ

Спинка жилета складається з двох частин зі швом посередині. Частини спинки складають лицьовими сторонами всередину, зрізи зрівнюють і стачують швом шириною 1.0 см. Для обробки виточок від лінії талії спинку складають уподовж виточки лицьовою стороною всередину, зметуютьють і стачують виточку по наміченій бічній стороні, зводячи строчку в кінцях нанівець. Середній шов розпрасовують, а стачані виточки запрасовують убік середнього шва.

По лінії горловини для більшої стійкості прокладають підкройну прокладку з клейової тканини шириною 2,5-3,0 см, відступивши від зрізу на 1,2-1,5 см. Оброблену спинку припрасовують з виворітного боку.

Для з'єднання бічних зрізів пілочку і спинку складають лицьовими сторонами всередину, зрівнюючи бічні зрізи і поєднуючи контрольні знаки. Зметування бічних зрізів виконують по спинці прямими стібками довжиною 1,5—2,0 см. Стачують срізи поряд зі строчкою зметування. Потім бокові шви разпрасовують. Для уточнения линии низу жилет раскладають лицевою стороною вгору, нижнім зрізом до працюючого. Лінію низу уточнюють і підрізають.

ОБРАБОТКА БОРТІВ ТА НИЗУ

Надставки підбортів складають лицевими сторонами всередину, срізи урівнюють и стачують швом шириною 0,6— 0,8 см. Шви розпрасовують, підборти припрасовують. На лицьову сторону пілочок жилета накладають подборта лицьовою стороною вниз, зрізи урівнюють. Підборта наметують на пілочки с натягненням в нижніх кутах косими стібками довжиною 1,5—2 см. Борта обтачують по кромці, шви разпрасовують и підрізають, залишаючи на пілочках 0,2—0,3 см, а по підборту 0,4 см. Краї бортів жилета можуть закріплюватись оздоблювальною  строчкою, з допомогою клейової павутинки.

В жилетах без оздоблювальної строчки шов зі сторони підборта підшивають до прокладки косими ручними стібками або на спецмашині. Підборта вивертають на лицьовую сторону, виправляють край борта, нижні кути и виметують косими стібками довжиною 0,7—1,0 см зі сторони підбортів, утворюючи кант шириною 0,1—0,2 см. Одночасно с виметуванням бортів низ виробу заметують с, відступивши від краю на 1,5— 2, см. Оброблені борта та низ припрасовують через зволожений пропрасувальник з виворітної сторони виробу . Нижній зріз жилета може бути закріплений ручними косими стібками за шви і виточки або вспушною строчкою. Перед з'єднанням жилета з підкладкою виконують волого теплову обробку.

З'ЄДНАННЯ ПІДКЛАДКИ З ВЕРХОМ ЖИЛЕТА

Обробку підкладки починають з уточнення крою по деталях верху, намічання виточок на пілочках і спинці. На спинці стачують середні зрізи швом шириною 1,0 -1,5 см зверху вниз і виточки від лінії талії - одну зверху вниз, іншу від низу до верху, закріплюючи в кінцях. На пілочках стачують верхні виточки і виточки від лінії талії. Потім стачують бічні зрізи підкладки швом шириною 1,0 -1,5 см

Залежно від способу обробки виточки і бічні зрізи можуть бути не стачані, а закріплені в процесі з'єднання підкладки з верхом виробу. Підкладку припрасовують з виворітного боку. Перед з'єднанням з верхом виробу підкладку уточнюють по верху виробу і намічають контрольні знаки по бортах. Верх виробу і підкладку складають лицевими сторонами всередину, зрівнюючи внутрішні зрізи підбортів і бортові зрізи підкладки, поєднуючи контрольні знаки.

Підкладку притачують швом шириною 1,0 см по підкладці, посаджуючи її в ділянці грудей. Жилет вивертають на лицеву сторону, розкладають на столі підкладкою вгору, краєм борту до того, хто працює і обкидають по підборту уздовж шва притачування поряд із строчкою на відстані 8,0-10,0 см від плечових зрізів і не доходячи до лінії низу на 7,0-8,0 см. Для уточнення зрізів пройм перед обтачуванням виріб перевертають підкладкою вниз і підрізають зрізи пройм підкладки, урівнюючи їх із зрізами верху. Виріб вивертають на виворітну сторону і прикріплюють до прокладення шов з'єднання підкладки з підбортом кошторисною строчкою прямими стібоками або на спецмашині потаємного стібка.

Зрізи пройм зметують, поєднуючи бічні шви і випускаючи зрізи пройми підкладки відносно верху на 0,3-0,5 см для отримання канта. Зметування виконують прямими стібками довжиною 1,0 -1,5 см з боку верху швом шириною 0,4 - 0,6 см, не доходячи до плечових зрізів на 1,5-2,0 см

Пройми обтачують з боку підкладки поряд із строчкою зметування. Виріб вивертають на лицьову сторону, виправляють край пройми і виметують косими стібками, утворюючи кант з тканини верху. Оброблені пройми припрасовують з боку підкладки через зволожений проутюжильник.

Приступаючи до обробки низу, виріб розкладають на столі підкладкою вниз для уточнення її довжини. Підкладку підрізають відповідно до нижнього краю верху. Виріб перевертають підкладкою вгору і приметують строчкою прямих стібків завдовжки 3,0 - 4,0 см або закріплюють шпильками з відстанню 10,0- 12,0 см. Потім нижній зріз підкладки підгинають всередину на відстані 1,0 -1,5 см від нижнього краю верху і заметували на відстані 1,5-2,0 см від згину підкладки. Підкладку підшивають строчкою підшивних петлеподібних стібків на рівні строчки заметування, утворюючи складку. З'єднання жилета з підкладкою може бути виконане ручним або машинним способом.

ОБРОБКА ПЛЕЧОВИХ ШВІВ І ГОРЛОВИНИ

Плечові зрізи пілочки і спинки верху складають лицьовими сторонами всередину, зрівнюючи їх, і наживляють по спинці прямими стібками завдовжки 1,0 -1,5 см. Зрізи стачують швом шириною 1,0 см по пілочці. Шов прасують і приступають до обробки горловини спинки.

Плечові зрізи пілочок підкладки розпрямляють і прикріплюють до плечових швів верху спинки косими ручними стібками. Потім плечові зрізи спинки підгинають всередину, перекриваючи зрізи пілочок, і заметують, поєднуючи шви верху та підкладки. Одночасно заметують підкладку по зрізу горловини спинки, утворюючи кант з тканини верху шириною 0,3- 0,5 см. Підкладку, що заметали, по плечових швах і горловині закріплюють строчкою ручних косих стібків з частотою 3-4 стібки в 1 см. Залежно від моделі краю борту і пройм можуть бути закріплені оздоблювальною строчкою.

ОСОБЛИВОСТІ ОБРОБКИ ЖИЛЕТІВ

У жилетах м'якої форми без підкладки зрізи горловини, бортів і пройм обробляють підкройними обшивками з тканини верху. Для цього частини обшивок стачують швом шириною 0,5-0,7 см, шви розпрасовують. Обробку бортів пілочок виконують одночасно з обробкою горловини спинки. Бічні і плечові зрізи жилета стачують, шви розпрасовують.

Підборти з притачаними обшивками накладають на виріб, поєднуючи лицьові сторони і зрізи, зметують, а потім обтачують швом шириною 0,5-0,6 см. Шви розпрасовують, обшивки вивертають, краї виметують ручними стібками або на спецмашині. Таким же способом обробляють зрізи пройми, але шви не прасують.

У полегшеному жилеті без підкладки усі внутрішні зрізи обшивок, підбортів і низу, а також припуски швів обметують па спецмашині. Край горловини, бортів, низу і пройм закріплюють оздоблювальною строчкою.

Внутрішні зрізи обшивок по горловині прикріплюють ручними стібками до плечових швів, підгин низу - до бічних швів і виточкам, а підборти скріплюють обметочними петлями і ґудзиками.

Зрізи жилетів можна обкантовувати підкладковою тканиною або тасьмою.

ОСТАТОЧНА ОБРОБКА ЖИЛЕТА

Петлі в жилеті обметують на правій пілочці, кількість петель залежить від моделі. Місця розташування петель намічають по допоміжному лекалу або по лінійці. Верхня петля розташовується на 1,0 см. нижче верхнього кута вирізу горловина, нижня - на 1, см вище за кут скосу борту, а решта петель намічають на рівній відстані одна від одної. Довжина петлі має бути більше діаметру ґудзика на 0,2 см. Відстань від краю борту до петлі 1,0 см. Петлі обметують на спецмашині.

Готовий жилет очищають від пилу, видаляють сліди крейди, стібків тимчасового призначення і підрізують кінці ниток. Волого-теплову обробку жилета виконують з боку верху виробу через зволожений про утюжильник з послідуючим припрасуванням підкладки. Після просушування виробу пришивають ґудзики відповідно до петель.

Немає коментарів:

Дописати коментар