понеділок, 28 березня 2022 р.

гр 11 обладнання 25, 28, 30. 03.22

 Обладнання розкрійного цеху. 

План уроку . 

1.Обладнання для виготовлення лекал 

2.Вимірювання площі лекал 

3. Загальні відомості про раскрійне виробництво 

4. Настилання тканин 

5.Розкрійні машини


Конспект уроку 

1.Обладнання для виготовлення лекал: Для вирізування картонних заготовок лекал з рулону призначена машина РЛЗ-2. Робочими інструментами машини є: - Механізм подачі картону з двома барабанами для розмотування рулону картону та напрямними барабанами для подачі картону на стіл; - Механізм розрізання з нерухомим верхнім ножем над робочим столом і рухомим нижнім ножем під робочим столом. Для пробивання фігурних отворів на лекалах призначена машина вло1. Машина забезпечена п'ятьма пуансонами різної конфігурації. При пробитті отворів під петлі лекала фіксуються. Для розрізання лекал по внутрішньому контуру (виточки, складки і т.д.) призначена машина ВЛВ-1. Виконавчими інструментами машини є: - Ніж, здійснює зворотнопоступальні рухи; - Механізм подачі лекала на певну величину з зубчастої рейкою; - Притискної ролик, який бере участь в подачі лекала. Для клеймування лекал по зрізах призначена машина КЛС-1. Лекало безперервно транспортується між роликами. За допомогою обертового упору відстань від зрізу лекала до клейма підтримується постійним і рівним 1 мм. Лекала зберігаються підвішеними на стаціонарних кронштейнах або на одно-або двох'ярусному ланцюговому підвісному конвеєрі.

 2.Вимірювання площі лекал У масовому виробництві вимір площі лекал виконується за допомогою фотоелектронної машини ІЛ-1.Принцип безконтактного вимірювання площі лекал заснований на розкладанні площі лекала на елементарні оптичні майданчики, подальшому перетворенні оптичних елементів розкладання в електричні імпульси за допомогою фотоелектричного пристрою і підрахунку площі виміряних лекал за кількістю електричних імпульсів. Площа одного лекала або комплекту лекал вимірюють три рази без скидання показань лічильника. Величина площі лекал встановлюється як середньоарифметичне результатів трьох вимірювань. Рисунок 17 - Схема машини ІЛ-1 7. Копіювання розкладок лекал у зменшеному масштабі Для копіювання розкладок лекал використовують фотоапарат або електрографічний установку ПКУ-3. Фотоапарат закріплюють на рухомій каретці, що знаходиться на деякій висоті відносно стола, на якому виконана розкладка лекал. Установка ПКУ-3 має каретку 1 (малюнок 18), що переміщається над столом з розкладкою лекал зі швидкістю 0,15 м / с, з трьома відсіками для розміщення електроустаткування 6, єлектрографической камери 5 і приводу установки. Зовні відсіки закриті огородженнями. По всій довжині несучого каркаса 2 розташовані лампи, для охолодження яких передбачені жалюзі. До каретці на стійках 4 кріпиться дзеркальний відбивач 3. Установка розміщується на робочому столі з дерев'яною кришкою, напрямними для переміщення каретки, кронштейнами і кінцевими упорами для зупину каретки. Холості переміщення вздовж столу вперед і назад виконуються вручну. Малюнок 18 - Рухлива копіювальна установка ПКУ-3 

3. Загальні відомості про раскрійне виробництво. Завдання розкрійного цеху полягає в ритмічному і безперебійному постачанні швейних цехів кроєм швейних виробів в асортименті і кількості, наказаному добовим завданням на серії. Операції, що виконуються в раскройном цеху: - Настилання полотен; - Перевірка якості настилу; - Подмелка контурів деталей у разі застосування замальовки з допомогою крейди; - Таврування настилу; - Документальне оформлення настилу; - Розрізання настилу на частини і вирізання великих деталей; - Транспортування частин настилу до стаціонарної стрічкової машині; - Вирізання деталей на стаціонарній стрічкової машині; - Контроль якості крою; - Комплектування крою; - Нумерація крою; - Комплектування основних деталей з деталями підкладки та доповіді; - Упаковка скомплектованих деталей; - Зберігання крою; - Друкування прейскурантних ярликів і навісних талонів. . 

4. Настилання тканин Настилання може здійснюватися за допомогою настильних машин або вручну на столах, обладнаних Розмотувально пристроями, лінійками для затиску заднього кінця настилу, відрізання полотна і притиску переднього кінця настилу. Напівавтоматичний настильний комплекс ПНК (малюнок 19) складається з каретки 2, настильного столу 4, ланцюгового конвеєра 5 для зберігання і подачі шматків тканини, кінцевий лінійки з отрезающим пристроєм 1 і кінцевий лінійки 3 для притиснення решт полотен. На машині можна настилати полотна «лицевою стороною вниз» і «лицем до лиця».

Малюнок 19 - Напівавтоматичний настильний комплекс ПНК. 

Вимірювально-різальна машина МРМ (малюнок 20) призначена для розрізання шматка тканини на полотна заданої довжини. Машина має пристрій для розмотування , направляючий вал і спрямовуючу пластину (для подачі полотна тканини на конвеєр), конвеєр (для просування тканини до відрізаних пристрою), з пристрою. 

Малюнок 20 - вимірювально-різальна машина МРМ 

Настилочна машина МНТ-2 (рисунок 21) призначена для настилання попередньо розрізаних на полотна тканин «обличчям до обличчя» і «обличчям вниз». Виконавчими інструментами машини є стрічка для переміщення полотна, пристрій для автоматичного підйому стрічки (у вертикальному напрямку) на товщину полотна, вирівнювач пружка тканини, направляючі вали для правильної подачі тканини на стрічку. Стрічка є вантажоважливим елементом конвеєра для переміщення настеленої тканини. Один кінець цієї стрічки закріплений на нерухомій планці, розташованої на торцевій стороні настильного столу, інший закріплений на корпусі машини.

 Малюнок 21 - Схема роботи настильної машини МНТ-2. 

Для підвищення коефіцієнта використання часу роботи настильних машин настили тканин потрібно видаляти з робочої зони машини. Однією з можливостей вирішення цього завдання є розміщення двох настильних столів встик торцовими сторонами і заміна кришок столів замкнутими стрічками (малюнок 22). По такому принципу виконаний настильно-розкрійний стіл ПРС. Ширина стрічок дорівнює ширині настильно-розкрійних столів. Настилання тканин здійснюється на стрічку. Після виготовлення настилу включаються обидві стрічки і настил передається з одного столу на інший. Перший стіл звільняється для наступного настилу, а на другому розсікають настил на частини і вирізують деякі деталі ручними пересувними розкрійні машинами. 

Малюнок 22 – Настильні столи з конвеєрними стрічками 

5.Розкрійні машини. Розкрійні машини призначаються для розрізання настилів тканин або інших матеріалів, розсікання настилів на частини і вирізання деталей. У промисловості застосовуються розкрійні машини двох типів: пересувні з вертикальним або дисковим ножем і стаціонарні з ножем у вигляді нескінченної сталевої стрічки. Пересувні розкрійні машини з вертикальним ножем застосовуються для розсікання настилів на частини і вирізання деталей швейних виробів з вовняних і бавовняних тканин, прокладкових тканин, ватину. Пересувні розкрійні машини з дисковим ножем застосовуються для розсікання настилів на частини і вирізання деталей нескладної конфігурації. Стаціонарні машини використовують для вирізання дрібних деталей і деталей складних конфігурацій з попередньо розітнутих частин настилу. Пристрій пересувних розкрійних машин з вертикальним ножем. Виконавчим інструментом є ніж (малюнок 23) прямолінійної форми, який здійснює зворотно-поступальний рух у вертикальній площині. Ніж приводиться в рух кривошипношатунним механізмом, який кінематично пов'язаний з електродвигуном, розміщеним на стійці машини. Перед лезом ножа рухомо прикріплено притискне пристосування, за допомогою якого щільніше притискаються полотна настилу і тим самим усувається їх зсув при переміщенні машини. Висота установки регулюється залежно від висоти настилу матеріалу. Малюнок 23 - Схема електрораскройной машини з прямим ножем 

Стержень притискного пристосування виконує одночасно функцію запобіжника, захищаючи руки робітника від порізу ножем. Для розрізання матеріалу робочий вручну переміщає машину по столу за допомогою рукояток. На нижній рукоятці знаходиться вмикач машини. Принциповий пристрій пересувних розкрійних машин з дисковим ножем. Виконавчими інструментами в цих машинах є дисковий ніж 3 (малюнок 24) і нерухомий ніж, закріплений на вкладний планці 2 платформи 1. Ніж приводиться в обертання від електродвигуна 5, змонтованого на стійці машини, через пару конічних шестерень. Похиле положення стійки дозволяє спостерігати за процесом розрізання матеріалу. Перед дисковим ножем знаходиться захисний козирок 4, оберігає руки робітника від порізу. Для заточування дискового ножа в процесі роботи призначене пристосування для заточування ножа 8. Робочий вручну переміщає машину, тримаючись за рукоятки 6 і 7. Вмикач машини змонтований на нижній рукоятці 7. Для зменшення прилипання спеченого матеріалу до ножа передбачене змащення ножа маслом, що надходять через крапельну маслянку. 


Малюнок 24, 24а - Схема електророзкрійної машини з сабельним ножем; з дисковим ножем. 

Принципове пристрій стаціонарних стрічкових розкрійних машин. Виконавчим інструментом машин є ніж у вигляді нескінченної стрічки 9 (малюнок 25), натягнутою на чотири провідних шківа 8, 10, 12, 2. Вал ведучого шківа 12 отримує обертання від електродвигуна через варіатор швидкості і клинопасову передачу. Для регулювання швидкості стрічки призначено маховик 1, кінематично пов'язаний з варіатором швидкості. Для зміни натягу стрічки служить маховик 6, при повороті якого верхній шків 8 переміщується вгору або вниз. Механізм натягу забезпечений пристроєм для зменшення натягу стрічки непрацюючої машини. Стійке положення стрічки в зоні різання забезпечують плоскі направітель 4. Машина має два стрічковловлюючі пристрої 5 і 13. При обриві стрічки електродвигун вимикається. 

Рисунок 25 - Схема стаціонарної стрічкової розкрійної машини 

Вирубання деталей швейних виробів. Вирубання здійснюється за допомогою пресів. Виконавчим інструментом при вирубці служить різак - тонкий сталевий ніж, вигнутий по контуру деталі, лезо якого повирубує матеріал. Принцип роботи преса для вирубування деталей груповими різаками зображений на малюнку 26. Комплект обладнання для автоматичного вирубання деталей швейних виробів складається з преса 1, встановленого на нерухомому підставі, і столу 5, на якому розміщений транспортер 2. Транспортер являє собою металеву плиту, що рухається по напрямних столу 5. Управління пересуванням кнопкове згідно заданому автоматичному циклу. . Ріжучими інструментами є групові різаки, закріплені на металевій плиті транспортера 2 і розташовані згідно з розкладкою лекал. Ріжучі леза різаків спрямовані вгору і на них укладається настил матеріалу 

Малюнок 26 - Схема роботи на вирубочном пресі автоматичної дії

3. Безконтактні способи розкрою швейних матеріалів. Розкрій швейних матеріалів променем лазера заснований на тепловій дії променя на тканину, при якому відбувається згорання тканини по заданої лінії. Розкрій швейних матеріалів плазмою заснований на тепловій дії плазмового струменя на матеріал, в результаті чого відбувається згорання матеріалу по заданій лінії. Для розрізання матеріалів можна застосовувати дугове плазмову пальник - плазмотрон, схема якої показана на малюнку 27. Між електродами 1 і 3 утворюється дуга, що викликає іонізацію газу, що надходить через отвір 5 плазмотрона 2. Для охолодження сопла, через яке закінчується плазмова струмінь 4, використовується проточна вода. Використання для розкрою тканин променя лазера або мікроплазменної дуги дає можливість застосовувати для розкрою програмне керування різанням, а отже, автоматизувати процес розкрою. Автоматизований розкрій швейних матеріалів за допомогою променя лазера або мікроплазменної дуги може виконуватися за допомогою комплексних розкрійних установок, в які входять пристрої для настилання, розкрою та збору крою. Також для розкрою можуть бути застосовані рухливі вертикальні ножі, промінь лазера, плазма,водяний струмінь чи струмінь кислоти. 

Малюнок 27 - Схема плазмотрона 

Питання для самостійної роботи:

1. Перерахуйте обладнання яке може бути задіне на підготовчо-розкрійному виробництві 

2. Охарактеризуйте обладнання для настил очних комплексів. 

3. Надайте технічну характеристика розкрійним машинам та ножам.

Немає коментарів:

Дописати коментар