вівторок, 16 листопада 2021 р.

Технологія гр 2 тема "Технологія виготовлення столової білизни"

 Види та призначення столової білизни

Столова білизна - це тканинні вироби для побутових потреб, зокрема сервірування столу як у домашніх умовах, так і закладах громадського харчування. Раніше її виготовляли з бавовняної, лляної або шовкової тканини переважно білого кольору, звідси й походить назва. Вона є важливим елементом для створення теплої, доброзичливої атмосфери за столом під час будь-якої події - чи то буденної та звичної, чи то святкової та урочистої.


Основні види столової білизни - скатертини, серветки, рушники, килимки, столові доріжки тощо. Вони не тільки надають столу ошатності, а й забезпечують комфорт під час їжі. Будь-який предмет із цього асортименту має своє призначення.

Скатертина - це текстильний виріб геометричної форми, яким застеляють стіл. Окрім декоративних функцій, виконує й утилітарні, а саме: слугує для захисту стільниці від пошкоджень, поглинає звуки під час переставляння тарілок і приборів, запобігає їх ковзанню по столу тощо.

Нині доволі часто основну скатертину покривають ще однією, так званим напероном, для захисту від забруднення й швидкого зношування, а також з декоративними цілями. На квадратних столах наперони часто укладають по діагоналі - вони створюють ефектний колірний «тандем» з основною скатертиною. Поєднання, наприклад, ніжно-рожевого й червоного, блакитного й синього, салатового й смарагдового відтінків роблять стіл святковим і яскравим.

Рушники, головне призначення яких - вбирати вологу, застосовують для витирання рук і посуду, а також для полірування посуду та приборів. Виготовляють їх із м'якої бавовняної тканини (вафельної чи махрової).

Ручники, виготовлені з білої лляної тканини, слугують для подання страв.

Серветки поділяють на чайні та столові. Перші, зрозуміло, використовують для сервірування столу до чаю, а другі є універсальними. І ті, й ті чудово прикрашають стіл, а крім того, призначені для індивідуального сервірування; витирання обличчя й рук; запобігання потраплянню крихт і бризок на одяг; можуть слугувати підта-рільниками або ж замість полоскальниць для рук (їх подають вологими, гарячими, складеними вчетверо на тарілці).

Класичним матеріалом для скатертин і серветок є лляна та бавовняна тканини. Однак ці добротні гігієнічні цупкі тканини легко зминаються. Тому для виготовлення серветок і скатертин дедалі частіше використовують сумішеві тканини. Вони зносостійкі, мають низьку зминальність і водночас гігроскопічні та повітропроникні, що у сукупності забезпечує високий рівень комфорту.

Вироби столової білизни бувають найрізноманітнішого забарвлення: білі, пастельні й насичено яскраві чи темні, з малюнком, геометричним або рослинним орнаментом тощо. Тут слід дотримуватися лише однієї умови: столова білизна має створювати з посудом гармонійний колористичний ансамбль.

Розміри скатертин та серветок також можуть бути різними.

Стандартні розміри скатертин і серветок

Відповідно до розмірів стільниць розроблено розміри скатертин та серветок фабричного виробництва:

- скатертини квадратні - 135 х 135 см;

- скатертини квадратні - 150 х 150 см;

- скатертини прямокутні - 135 х 195 см;

- скатертини прямокутні - 150 х 225 см;

- скатертини бенкетні - 150 х 250 см;

- скатертини бенкетні - 150 х 150 см;

- серветки столові - 46 х 46 см;

- серветки столові - 40 х 40 см;

- серветки десертні кольорові - 30 х ЗО см;

- серветки спеціальні столові - 60 х 40 см (для спеціальних способів складання);

- серветки спеціальні столові круглі - діаметр 45 см;

- серветки персональні для накриття стола, квадратні або круглі - 60 х 60 см;

- рушники офіціантські - 40 х 70 см;

- рушники для протирання столового посуду - 35 х 85 см;

- рушники для посудомийного відділення - 40 х 100 см.

Столову білизну для засобів громадського харчування маркують, ставлячи штамп незмивною фарбою або вишиваючи мітку. Це робиться з метою її збереження та обліку. Після прання столова білизна має бути добре підкрохмалена й відпрасована.

Обробка скатертин Обробка круглої скатертини

Перш ніж братися до розкроювання, виміряйте ширину тканини, з якої виготовлятимете скатертину.

1- й спосіб: зшийте два полотнища тканини, а потім викрійте із них коло зі швом посередині.

2- й спосіб: розріжте одне з полотнищ тканини вздовж навпіл і зшийте три смуги. Викрійте з них коло із двома швами посередині.

Обробку зрізів скатертини виконуйте швами упідгин або оздоблювальними.

Обробка скатертини з оборкою-«спідницею»

Залежно від того, який вигляд потрібно надати столу за допомогою скатертини, так звані спідниці виготовляють із шовку, панбархату, крепдешину, інших тканин, що добре надаються до драпірування. їх комбінують із різними матеріалами, оздобленням і аксесуарами (наприклад, драпірують сватами, прикрашають квітами).

Оборка-«спідниця» робить скатертину ошатною й оригінальною. У закладах громадського харчування сьогодні широко використовують так звану фуршетну спідницю. Цей текстильний виріб, що обрамляє стіл з усіх боків, створює атмосферу масштабного й урочистого дійства. А функціонально дає змогу об'єднувати кілька окремих столів у один великий.

М'яке драпірування можна легко виконати за допомогою монтажної тасьми на липучках, яку зазвичай застосовують для обробки верхніх зрізів штор.

Щоб розрахувати ширину полотнища майбутньої «спідниці», довжину поверхні круглого стола або периметр прямокутного стола помножте на два. Аби визначити довжину «спідниці», виміряйте відстань від краю стільниці майже до самої підлоги, залишивши невеличкий зазор до підлоги (1,5-2 см), і додайте 4 см на обробку зрізів.

1. Викрійте із тканини коло та обметайте його. Потім викрійте смужку тканини, ширина якої становить 6 см, а довжина дорівнює довжині окружності поверхні стола плюс 2,5 см. З'єднайте короткі зрізи смужки та зшийте. Пришпиліть отриману кулісу до лицьового боку круглої деталі. Зметайте дві деталі та зшийте, ширина шва 1 см. Виверніть шов на лицьовий бік та виправте зрізи. До оброблених зрізів кола пришийте одну половинку тасьми-липучки завширшки 2 см.

2. Нижній зріз полотнища обробіть крайовим швом (упідгин або обкантувальним).

3. До верхнього зрізу «спідниці» пришийте монтажну тасьму-липучку на відстані 0,5 см від краю деталі, попередньо запрасувавши верхній зріз на 1 см на виворітний бік.

4. Стягніть оборку за нитки на потрібну довжину, розподіляючи рівномірно зборки. Кінці ниток зав'яжіть та закріпіть.

5. З'єднайте деталі скатертини за допомогою липучки так, щоб саму липучку не було видно.

Обробка зрізів серветок

Обробка крайовим швом упідгин із закритим зрізом

1. Пришийте кант до деталі серветки. Ширина шва 0,5-0,7 см (строчка /).

2. Обшийте зрізи серветки, прокладаючи строчку у шов пришивання канта (строчка 2).

3. Прокладіть оздоблювальну строчку. Ширина шва - згідно з моделлю.

1. Застрочіть нижній зріз оборки (строчка 7). Ширина шва 0,5 см.

2. Пришийте оборку до деталі серветки (строчка 2).

3. Обшийте зрізи серветки, прокладаючи строчку в шов пришивання оборки (строчка 3).

4. Прокладіть оздоблювальну строчку (строчка 4). Ширина шва - згідно з моделлю.

Обробка обшивним швом (1-й спосіб)

1. Обшийте зрізи серветки, попередньо склавши обидві деталі лицьовими боками всередину й сумістивши зрізи (строчка 7). Ширина шва 0,5-0,7 см.

2. Прокладіть оздоблювальну строчку, попередньо виметавши шов обшивання (строчка 2). Ширина шва - згідно з моделлю.

3. Настрочіть оздоблювальну деталь на основну деталь серветки, попередньо заметавши зрізи (строчка 3). Ширина шва 0,1-0,2 см.

1. Зшийте деталі верхньої частини серветки (строчка 7). Ширина шва 0,7-1 см. Шви розпрасуйте.

2. Обшийте зрізи серветки (строчка 2). Ширина шва 0,5-0,7 см.

3. Прокладіть оздоблювальну строчку (строчка 3). Ширина шва - згідно з моделлю.

ОБРОБКА БЕЙ КОЮ

Суцільнокроєна з деталлю бейка (1-й спосіб)

1. Якщо серветка в готовому вигляді має мати розміри, скажімо, 40 х 40 см, викрійте деталь розмірами 44,8 х 44,8 см. За допомогою крейди та лінійки намітьте припуск по периметру серветки 4,8 см.

2. Запрасуйте припуски на виворітний бік. Спочатку на відстані 1,3 см, потім - 3,5 см.

3. Загніть кути навиворіт та припрасуйте їх, щоб отримати лінію згину для прокладання рівної строчки.

4. Складіть серветку по діагоналі виворітним боком усередину, відвернувши великий припуск, та сколіть шпильками. Зробіть те саме з усіма кутами.

5. Зшийте кути серветки по намічених лініях.

6. Зріжте припуски навскоси, залишаючи 0,7-1 см до строчки.

7. Виверніть кути на лицьовий бік серветки, ви-правте їх. Приколіть шпильками припуск на однаковій відстані та прокладіть строчку на 0,1-0,2 см від згину деталі.

Суцільнокроєна з деталлю бейка (2-й спосіб)

Оригінальне рішення обробки зрізів - бейка, яка є суцільнокроєною з основною деталлю серветки. Тобто бейка - це відворот нижньої деталі серветки на лицьовий бік виробу. Колірна гама тканин двох деталей серветки має гармоніювати одна з одною.

1. Викрійте нижню деталь серветки, яка є суцільнокроєною з бейкою. Нижня деталь серветки має бути більшою за верхню на 4 см (ширину бейки) плюс 1 см (припуск на обробку). Виконайте ручні прокладальні стібки по лінії бейки.

2. Викрійте верхню деталь серветки з іншої тканини. її розміри мають бути на 1-2 см менше за розміри серветки в готовому вигляді.

3. Наметайте верхню деталь серветки на виворітний бік нижньої деталі, розмістивши деталь по центру [а).

4. Складіть нижню деталь серветки по діагоналі лицьовим боком усередину. Від кута по лінії згину відміряйте 10 см. Проведіть лінію перпендикулярно до діагонального згину. На відстані 1 см від неї (припуск на обробку) намітьте лінію і по ній відріжте. Те саме зробіть з іншими кутами [б).

5. Зметайте та зшийте кути нижньої деталі, залишаючи незшитим 1 см. Ширина шва 1 см (строчка 7). Шви розпрасуйте (в).

6. Виверніть кути на лицьовий бік. Підігніть не-оброблені зрізи деталі на 1 см по намічених лініях і заметайте зрізи. Після цього загніть край нижньої деталі на лицьовий бік верхньої деталі серветки по намічених прокладочних строчках і заметайте. За допомогою лінійки перевірте по всьому периметру серветки ширину бейки - вона має становити 4 см (г).

7. Настрочіть суцільнокроєну бейку на основну деталь. Ширина шва 0,1-0,2 см (строчка 2).

Обробка відрізною бейкою

1. Викрійте бейку з оздоблювальної тканини. Нитка основи має проходити так само, як на основній деталі серветки.

2. Від кутів бейки відміряйте лінію зрізу 5 см. Проведіть лінію по діагоналі бейки. Біля неї на відстані 1 см (припуск на обробку) намітьте лінію і по ній відріжте. Те саме зробіть з іншими кутами бейки.

3. Зметайте і зшийте кути деталі бейки, залишаючи незшитим 1 см (строчка 7). Ширина шва 1 см. Шви розпрасуйте (а).

4. Намітьте лінію пришивання бейки на основній деталі серветки.

5. Приметайте, а потім пришийте бейку до основної деталі серветки по наміченій лінії, попередньо склавши дві деталі лицьовими боками всередину й суміщаючи зрізи (строчка 2). Ширина шва 1 см (б).

6. Виверніть серветку на лицьовий бік, виправляючи кути. Підігніть необроблені зрізи бейки на 1 см по намічених лініях і заметайте зрізи.

7. Настрочіть відрізну бейку на основну деталь (строчка 3). Ширина шва 0,1-0,2 см (в).

8. Зшийте кути серветки. Пришийте бейку до основної деталі серветки. Настрочіть зрізи відрізної бейки.

Обробка бейкою килимка (з декоративним хлястиком-тримачем для серветки)

1. Настрочіть бейку на лицьовий бік верхньої деталі. Ширина шва 0,5 см.

2. Настрочіть тасьму. Ширина шва 0,1-0,2 см.

3. Обшийте зрізи хлястика. Ширина шва 0,5-0,7 см.

4. Прокладіть оздоблювальну строчку по хлястику. Ширина шва - згідно з моделлю.

5. Обробіть петлю на спецобладнанні.

6. Обшийте зрізи серветки. Ширина шва 0,5 см.

7. Прокладіть оздоблювальні строчки. Ширина шва - згідно з моделлю.

8. Пришийте ґудзик.

Столові доріжки можуть стати чудовою альтернативою звичайних індивідуальних килимків, на яких розташовують тарілки, щоб зберегти скатертину від забруднень. До того ж вони надають столу вишуканості.

Такі доріжки можна стелити як на скатертину, так і безпосередньо на стіл. Ширина доріжки зазвичай становить 30-40 см. Щоб розрахувати довжину доріжки, поміряйте ширину поверхні столу та додайте двічі по 30 см (на «краплю», або звис, тобто тканину, що звисає по обидва боки столу). Зрізи доріжок можна обробити крайовими швами (упідгин, обшивними чи обкантувальними).

Обробка прихватки

Цю «захисницю» від гарячих поверхонь та посуду виготовляють переважно з пряжі й текстилю. Одна чи декілька оригінальних прихваток додають затишності та індивідуальності інтер'єру кухні.

Викрійте дві деталі прихватки з основної тканини й одну деталь з ватину або синтепону. Покладіть ватин (синтепон) між двома деталями з основної тканини і прострочіть різні узори або симетричні квадрати (ромби).

Після цього підріжте по лекалу зрізи прихватки за допомогою ножиць, обробіть обкантувальними швами, утворюючи на кінці петлю. Припрасуйте виріб.

Запитання та завдання для самоперевірки

1. Дайте визначення столової білизни.

2. Назвіть види столової білизни та їх призначення.

3. Якими крайовими швами можна обробити зрізи столової білизни?

4. Із яких тканин виготовляють столову білизну?

5. Яке оздоблення застосовують для столової білизни?

6. Назвіть стандартні розміри скатертин.

7. Яке призначення прихватки?

Немає коментарів:

Дописати коментар