вівторок, 16 листопада 2021 р.

Технологія гр 2 тема "Технологія виготовлення штор"

 

 Прямі портьєри

Прямі портьєри прикрасять будь-яке вікно. Вони доречні в приміщеннях, оформлених у класичному стилі. Зазвичай їх доповнюють декоративними підхватами, які бувають простими, складними (фігурними), стьобаними, прямими або дугоподібними, оздобленими квітами й іншими аксесуарами. Прямі портьєри можуть шити з підкладкою, яка запобігає вицвітанню тканини. Завдяки підкладці штори добре драпіруються, ліпше поглинають звуки й перешкоджають протягам.


Розрахунок довжини та ширини портьєр Найпоширеніші чотири типи довжини портьєр:

• довжина до підвіконня. Нижній край портьєри виступає на 1-2 см над рівнем підвіконня;

• довжина нижча за підвіконня. Ці штори ефектніше виглядають, якщо вони звисають нижче за підвіконня на 10-15 см;

• довжина до підлоги. Край портьєр розташований на 1-2 см вище від рівня підлоги;

• довгі портьєри, драпіровані складки яких спадають на підлогу. До висоти в готовому вигляді додають 15-60 см на драпірування.

Розраховуючи довжину моделі, додайте припуски на обробку верхнього, нижнього й бічних зрізів.

Розрахунок кількості тканини за висотою

До висоти портьєри в готовому вигляді додайте 20 см на обробку зрізів. Якщо ви використовуєте тканину з малюнком, потрібен її певний запас. Щоб точно розрахувати необхідну кількість тканини, слід визначити рапорт (тобто повторювану частину малюнка).

Розрахунок рапорту тканини: рапорт = 0,63 м;

висота портьєри в готовому вигляді = 2,5 м;

висота портьєри з припусками на обробку: 2,5 + 0,2 = 2,7 м;

0,63 х 4 = 2,52 см (не проходить);

0,63 х 5 = 3,15 м (0,45 м - залишок на підхвати, подушки, дрібні деталі).

Витрата тканини на дві портьєри: висота виробу в готовому вигляді + 20 см на обробку верхнього і нижнього зрізів (за ширини тканини 1,4 м).

Усі полотнища, крім останнього, викроюють із розрахунком рапорту. Останнє полотнище кроять тільки з припуском на обробку.

Для розрахунку ширини портьєр вимірюють довжину карниза, цю цифру ділять на 2. Щоб драпірування портьєри було об'ємним, до отриманої цифри зазвичай додають 1,5-2 ширини.

Приклад: довжина карниза 2,4 м.

2,4:2 = 1,2 м- ширина однієї портьєри в зібраному вигляді.

1,2 х коефіцієнт призбирування (1,8) =2,16 м - ширина однієї портьєри в незібраному вигляді.

Використовують тканину завширшки 1,4 м, виготовляють дві портьєри з 1,5 полотнища (1,4 + 0,7 = 2,1 м).

Перевіряйте точність замірів. Переконайтеся в тому, що остаточні розміри правильні. Для замірів використовуйте вимірювальну рулетку, а не гнучку сантиметрову стрічку. Металева стрічка рулетки довша і дає точніші дані під час заміру і розкроювання тканини.

Остаточна ширина портьєри може варіюватися за допомогою більшого чи меншого коефіцієнта призбирування монтажної тасьми.

Портьєра без підкладки:

1 - припуск на обробку верхнього зрізу портьєри 6 см (8; 10 см);

2 - припуск на обробку бокового зрізу портьєри 1,5 х 1,5 см (2 х 2; 4 х 4 см);

3 - припуск на обробку нижнього зрізу портьєри 5x5 см (7x7; 10x10 см).

Портьєра на підкладці:

1 - підгин нижнього зрізу портьєри;

2 - підгин нижнього зрізу підкладки дорівнює 1/2 підгину нижнього зрізу портьєри. Пришивають вище за нижній край портьєри рівно навпіл;

3 - так званий технічний підгин бокових зрізів - 4 см (але може бути більшим залежно від моделі).

Виготовлення портьєр на підкладці доволі просте: ви просто зшиваєте разом основну тканину й підкладку вздовж бічних зрізів на швейній машині. А верхній зріз портьєри (разом із підкладкою) обробляєте монтажною тасьмою. На бічних зрізах виконуєте технічний підгин, щоб під час драпірування або декорування портьєри підхватами підкладка не виглядала на лицьовий бік. Окрім того, портьєри з технічним підгином виглядають об'ємнішими й вишуканішими.

Розрахунок основної тканини портьєри та підкладки Приклад:

Якщо ширина портьєри - 1,4 м.

1,4 -0,16 (0,16- припуск на технічний підгин) = 1,24 м Ширина підкладки - 1,24 м.

Якщо ширина портьєри -2,10 м.

2,1 -0,16 (0,16-припуск на технічний підгин) = 1,94 м Ширина підкладки - 1,94 м (4 см - технічний підгин). Розрахунок: ширина портьєри -16 см (на технічний підгин).

Обробка бічних зрізів штор

Підігніть зрізи: першого разу на 0,5-0,7 см, другого - на відстані 0,7-1 см від зрізу.

Закріпіть строчкою на 0,1-0,2 см від згину. Застрочіть бічні зрізи. Ширина шва 0,1-0,3 см.

Обробка нижніх зрізів штор

Підігніть зрізи: першого разу на 0,7-2 см, другого - на відстані 6-10 см.

Закріпіть строчкою на 0,1-0,2 см від згину. Застрочіть нижні зрізи портьєри. Ширина шва 0,1-0,3 см.

 Шторна монтажна тасьма

Коли всі шви на полотнищі тканини оброблені, залишається задрапірувати портьєру. Можна це зробити вручну, проте зборки будь-якої форми і розміру легше формувати за допомогою готової монтажної тасьми, та й виглядають вони привабливіше.

Шторна тасьма - це смужка із синтетичної тканини з готовими петлями. Настрочена по обшивці полотнища, вона позбавляє від необхідності робити петлі й дає змогу створювати рівномірні складки на шторах. У неї протягують шнур, потягнувши за який тканину збирають у складки або призбирують залежно від обраного способу драпірування. Остаточна ширина штор визначається частотою складок (зборок).

Деякі види шторної тасьми, замість ниток призбирування, мають кишені, у які вставляють спеціальні затиски. Ці затиски створюють ефект драпірування хвилеподібних складок і дають змогу легко регулювати відстань між ними.

Щоб розрахувати необхідну кількість шторної тасьми, треба довжину карниза помножити на відповідний коефіцієнт вибраного виду тасьми. До отриманої величини додати 5 см на припуски. Довжина універсальної шторної тасьми залежить від бажаної щільності призбирування, але має бути не менше ніж удвічі довшою за довжину карниза.

Випускають такі види класичної тасьми: для звичайних складок, променевих і байтових, потрійних і циліндричних. Є спеціальна тасьма з легкого, майже прозорого матеріалу для тонких штор і тюлю. Є тасьма у стилі «вафлі» для буфів і складок а-ля тюдор.

Ширина тасьми визначається довжиною штори - ширша тасьма (для потрійних і циліндричних складок) краще підходить до довгих класичних штор. Вузьку тасьму (для звичайних і променевих складок) використовують у пошитті штор завдовжки до підвіконня і середньої довжини. На тасьмі є петлі або кишеньки для шторних гачків. Для кожного типу тасьми потрібні відповідні гачки. Тип гачка визначається способом кріплення завіси - на багатьох видах тасьми гачки розміщено на різних рівнях, щоб завіса могла звисати як зі штанги, так і з рейки. Проте тасьма для потрійних складок має фіксоване положення гачків, тому, перш ніж її купувати, ознайомтесь із фабричною інструкцією.

Будь-яка тасьма підходить майже для всіх тканин, але потрібно перевірити, як вони поєднуються. Скажімо, звичайна тасьма якнайкраще годиться для ситцевих фіранок, а тасьма з потрійними й циліндричними складками - для важких оксамитових штор. Слід перевіряти також вагу і драпірованість тканини: на важкій шторі не вдасться закласти променеві складки, однак добре формуються циліндричні. Тасьму можна прати й чистити в хімчистці, тому готові штори перуть так, як цього вимагає той чи той тип тканини.

Види монтажної тасьми

1. Тасьма для обробки у стилі «вафлі». Утворює ефектні складки на тканині. Ця широка тасьма підходить для довгих класичних штор. Тканини для оформлення знадобиться удвічі більше, ніж довжина карниза.

2. Тасьма-липучка, для якої не потрібнен карниз. Липка смуга утримує штору просто на стіні. Це ідеальний варіант для штор, які не треба розсувати, або ламбрекена. Тасьму пришивають до верхнього краю штори звичайним способом.

3. Вертикальна тасьма може бути прозорою, на капроновій основі, з двома тонкими шнурками. її нашивають уздовж полотнища штори й, потягнувши за шнурки, піднімають і опускають у разі потреби.

4. Тасьма для звичайних зборок дає змогу гарно задрапірувати будь-яку тканину. Це найліпший варіант для оформлення штор у стилі кантрі. Тканини для оформлення штор з її використанням потрібно в 1,5 раза більше за довжину карниза.

5. Тасьму для променевих складок добирають залежно від довжини і ваги штор: що довша й важча штора, то ширша тасьма. Тканини для оформлення буде потрібно в 2,5 раза більше за довжину карниза.

6. Тасьма для циліндричних складок підходить для штор із важкої тканини або штор з підкладкою. Якщо штори не перекривають одна одну, складки мають сходитися посередині. Тканини для оформлення штор потрібно утричі більше за довжину карниза.

7. Тасьма для байтових складок підкреслює довжину штор. Складки добре виглядають на однотонній тканині. Тканини потрібно в 2,5 раза більше за довжину карниза.

8. Тасьма для французьких (потрійних) складок

добре драпірує тканину. Випускається трьох розмірів. Підходить для тканин середньої важкості. Укладають тасьму так, щоб складки були розміщені симетрично на однаковій відстані від країв. Тканини потрібно утричі більше за довжину карниза.

9. Тасьма для складок а-ля тюдор пожвавлює вигляд однотонних штор. Тканини потрібно удвічі більше за довжину карниза.

10. Тасьма для складок буфи добре виглядає як на однотонних, так і на набивних тканинах. Широко використовують для тюлю і напівпрозорих матеріалів. Тканини для оформлення штор потрібно удвічі більше, ніж довжина карниза.

Різновиди складок, задрапірованих за допомогою монтажної тасьми:

Обробка верхнього зрізу на монтажну тасьму

1. Загніть верхній зріз виробу на 2,5 см і запрасуйте.

2. Довжина монтажної тасьми має бути на 5 см більша за ширину штор.

3. Кожен кінець тасьми підігніть на 2,5 см і припрасуйте.

4. Приколіть шпильками тасьму до верхнього зрізу штори, відступивши 0,5-0,7 см від підігнутого краю.

5. Настрочіть тасьму на штору, роблячи строчку по всьому периметру. Ширина шва 0,2-0,3 см від зрізу тасьми.

6. Стягніть рівномірно тасьму за допомогою шнурів.

7. Зав'яжіть шнури на тасьмі.

Обробка верхнього зрізу штор подвійними (потрійними) зборками

1. Відкрийте складку по верхньому краю портьєри. Вирівняйте її так, щоб її центр був розташований над швом.

2. Підніміть зігнуті краї складки догори. Затисніть двома пальцями дві або три складки разом, стежачи, щоб вони були однаковими. Закріпіть утворені складки постійними стібками за допомогою ниток у тон тканини.

Різновиди плісированих штор, задрапірованих за допомогою монтажної тасьми:

Обробка верхнього зрізу штор складками «тюльпан» («бокал»)

1. Відкрийте складку по верхньому зрізу портьєри. Затисніть тканину з нижнього краю складки пальцями, утворивши три або чотири складки.

2. Закріпіть утворені складки стібками постійного призначення за допомогою ниток у тон оброблюваної тканини.

3. Надайте складці округлої форми «тюльпана». Приметайте складку вздовж верхнього краю тканини на 1,3 см із кожного боку від строчки.

4. Щоб зберегти форму складок «тюльпан», вставте в них паперову серветку або вату.

Обробка верхнього зрізу штор рулонними зборками

1. Відкрийте складку на верхній частині портьєри. Затиснувши двома пальцями основу складки, вирівняйте складку так, щоб її центр розташувався над швом.

2. Загніть боки складки так, щоб загнуті згини збіглися зі строчкою.

3. Закріпіть стібками біля загнутих згинів складок нитками в тон оброблюваної тканини.

Портьєри на кулісі

Це витончене драпірування прикрасить будь-який віконний простір зокрема й приміщення загалом. Офіційний, урочистий характер інтер'єру додають такі тканини для портьєр, як оксамит, тафта, атлас, парча, муар, шовкові або синтетичні тканини, прикрашені малюнком, вишивкою металевими нитками. Можна пустити по краю штор шовкову тасьму або бахрому. Розраховуючи кількість тканини на драпірування, вимірюють довжину від карниза до бажаного рівня, додають ширину

підгину по верхньому і нижньому зрізах, а потім вимірюють ширину віконного отвору, додаючи ширину підгину.

Портьєри на кулісі можуть бути довгими (до підлоги) чи драпірованими м'якими складками по підлозі. Так звані штори кафе, або «бабусині фіранки», закривають лише частину вікна - від його середини до підвіконня.

На відміну від прямих портьєр на монтажній тасьмі, які кріплять до карниза за допомогою гачків, портьєри на кулісі надягають просто на круглий дерев'яний або металевий карниз (штангу). Тому, розраховуючи тканину за висотою портьєри, додають не лише припуски на обробку нижнього зрізу штори (10-20 см), а й подвійний припуск на діаметр карниза плюс 0,5-1 см на вільний рух портьєр по карнизу.

Ця модель особливо ефектно виглядає з рюшами (гребінцем) над кулісою, що створює елегантну завершеність верхнього зрізу штори. Рюші також роблять із подвійним припуском. Щоб визначити ширину портьєри, вимірюють довжину карниза і множать цю цифру на коефіцієнт призбирування -1,5; 1,8; 2; 2,5.

Обробка верхнього зрізу штори на кулісі

1. Загніть і запрасуйте зріз на 1,5 см по верхньому краю. Зробіть другий підгин на відстані, що дорівнює висоті куліси і діаметру штанги + 0,5 см.

2. Застрочіть. Ширина шва 0,1-0,2 см від згину. Прокладіть ще одну строчку на відстані діаметра штанги + 0,5 см.

3. Вставте карнизну штангу в кулісу, розрівняйте складки. Закріпіть штангу на кронштейнах.

Немає коментарів:

Дописати коментар