вівторок, 21 квітня 2020 р.

ОБРОБКА КИШЕНЬ


ОБРОБКА КИШЕНЬ
Кишені можуть бути прорізні (в рамку, з листочками, клапанами тощо), накладні і розміщені в швах або складках. Кишені на виробі розміщуємо відповідно до фасону.
Накладні кишені бувають одинарними і подвійними.
Одинарні кишені в основному застосовуються на виробах з бавовняних і лляних тканин. Верхній зріз кишені обробляємо припуском, даним при розкрої, або обшивкою. При обробці припуском верхній зріз відгинаємо в бік вивороту на 0,5—0,7 см, потім відгинаємо на лицьову сторону на ширину підгину (2—2,5 см} і прострочуємо по довжині кишені, відступивши від бокових зрізів на ширину припуску (1—1,5 см). Кути вивертаємо і виправляємо. Бокові і нижні зрізи кишені відгинаємо в бік вивороту і по наміченій лінії заметуємо і припрасовуємо. Верхній підігнутий край підшиваємо потайними підшивними стібками або приметуємо і настрочуємо.


При обробці верхнього зрізу кишені обшивкою (обшивка може бути з основної або оздоблювальної тканини) оздоблювальну обшивку лицьовою стороною приметуємо до вивороту кишені, вирівнюємо верхні і бокові зрізи і прострочуємо, потім обшивку відгинаємо на лицьову сторону, підгинаємо обрізний край і настрочуємо кишеню. Бокові і нижні зрізи кишені підгинаємо, запрасовуємо, готову кишеню приметуємо до виробу по намічених лініях і настрочуємо. Ширина від краю кишені до строчки залежить від моделі. Кишеню припрасовуємо.
Подвійні кишені застосовуємо у виробах з шерстяних, шовкових і синтетичних тканин. Нижню кишеню (підкишеню) викроюємо на 0,3 см меншою за верхню. Верхню кишеню складаємо з під-кишенею лицьовими сторонами всередину, суміщуючи зрізи і при-посаджуючи верхню кишеню, особливо в кутиках або заокругленнях. Зметуємо і зшиваємо вкругову, залишаючи незашитими 5—6 см для вивертання кишені на лицьову сторону. 
Після зшивання кишеню вивертаємо на лицьову сторону, зашиваємо отвір потайниміи стібками, виправляємо шов і виметуємо зперекантовкою верхньої кишені на 0,1 см. З вивороту кишеню припрасовуємо. Якщо за фасоном передбачена оздоблювальна строчка, її прокладаємо з лицьової сторони кишені. Готову кишеню наметуємо на виріб по наміченій лінії і настрочуємо або пришиваємо вручну потайники підшивними стібками.
Обробка кишені із зборками.
Накладні кишені можуть бути по верхньому зрізу із зборками або складками. Якщо є припуск, бокові зрізи і нижній край кишені перегинаємо в бік вивороту. Овальні і фігурні краї кишені обробляємо обшивкою, викроєною за формою кишені; Верхній край обробляємо окантувальним швом з двома закритими зрізами. Смужку тканини для окантовки перегинаємо вздовж посередині виворотом всередину і запрасовуємо згин, одночасно обробляємо кінці смужки, підігнувши їх на 1 см всередину.
Верхній зріз кишені призборюємо двома паралельними швами вручну або на машині по довжині оздоблювальної смужки, рівномірно розподіливши зборки або складки. Оздоблювальну смужку накладаємо на лицьову сторону кишені зрізами до верхнього зрізу кишені, приметуємо і пришиваємо. Ширина шва залежить від ширини канта. Пришитою смужкою огинаємо шов, утворюючи кант, приметуємо і з лицьової сторони прокладаємо строчку по шву пришивання смужки. Готову кишеню прасуємо і настрочуємо на основну деталь подібно до кишені з оздобленням.
Обробка кишені бейкою, оборкою, кантом або мереживом.
Накладні кишені можна обробляти оздоблювальною бейкою, оборкою, кантом або мереживом. Оздоблювальну бейку викроюємо за формою иишені шириною згідно з моделлю. Частини бейки складаємо лицьовими сторонами всередину, вирівнюємо зрізи і обшиваємо верхні і зовнішні краї, відступивши від краю зрізу на 0,5 см. Потім бейку вивертаємо на лицьову сторону, виправляємо, виметуємо і пропрасовуємо кути і шви з перекантовкою на 0,1 см у бік внутрішньої частини. На бейці намічаємо лінію пришивання її до кишені.
Для канта смужку тканини складаємо вздовж посередині лицьовими сторонами всередину і обшиваємо кінці, відступивши від краю зрізу на 0,5 см. Шви в кутиках підрізаємо і вивертаємо на лицьову сторону, зрізи смужки для канта вирівнюємо і припрасовуємо.
Відлітний край оборки обробляємо швом піко, а кінці оборки або мережива обробляємо вручну на машині вузьким швом з подвійним підгином. Краї пришивання оборки або мережива злегка припосаджуємо або призбируємо. Припуск на підгин верхнього краю кишені у виробах з шерстяних і шовкових тканин перетинаємо в сторону вивороту на 0,5—0,7 см і застрочуємо, відступивши на 0,1—0,2 см від підігнутого краю.
Бейку, оборку, кант або мереживо накладаємо лицьовою стороною на Лицьову сторону кишені, суміщуючи верхні кінці оздоблення з наміченою лінією згину верхнього краю кишені і приметуємо. Припуск на підгин верхнього краю кишені відгинаємо на лицьову сторону кишені по наміченій лінії, зріз припуска у виробах з бавовняних тканин перегинаємо в сторону вивороту на 0,5—0,6 см і обшиваємо кути кишені, одночасно пришиваємо оздоблення. У виробах із сипких тканин шов пришивання оздоблення обметуємо на машині.
Обшиті кути вивертаємо на лицьову сторону, виправляємо, виметуємо і припрасовуємо. Шов пришивання оздоблення відгинаємо, виметуємо і запрасовуємо. Одночасно припрасовуємо кишеню. Підігнутий зріз припуску на підгин верхнього краю у виробах з бавовняних тканин застрочуємо на відстані 0,1—0,2 см від підігнутого краю, а у виробах з шерстяних і шовкових тканин прикріплюємо в двох місцях потайними стібками. Кишеню накладаємо на основну деталь по наміченій лінії і настрочуємо по кишені в шов пришивання оздоблення або відступивши від шва пришивання оздоблення на 0,1 см.
Прорізні кишені в рамку.
Лінії розрізу кишені на виробі можуть бути в горизонтальному, вертикальному і похилому напрямках відповідно до фасону. Довжина розрізу кишені у готовому вигляді залежить від розміру виробу. Місце розрізу і форму кишені уточнюємо під час першої примірки. Ширина рамки залежить від густини тканини і моделі виробу. Прорізні кишені рекомендується робити на виробах з густих тканин двома одинарними або подвійними обшивками.
При обробці кишені в рамку одинарними обшивками на лицьовій стороні виробу намічаємо розміщення кишені однією поздовжньою і двома поперечними лініями, які обмежовують довжину прорізу кишені.
Заготовляємо дві поздовжні обшивки довжиною, що дорівнює прорізу кишені плюс 3—4 см, і шириною 4—5 см. Обшивки накладаємо лицьовою стороною на лицьову сторону виробу по наміченій лінії. Приметуємо і пришиваємо, розміщуючи строчки на відстані 0,4 см від намічених ліній.
Розрізаємо виріб з сторони вивороту між строчками, починаючи від середини і не дорізаючи до кінців на 1 см. Потім робимо надсічки в сторону кутів, утворюючи трикутнички (кутики) і не дорізаючи до строчки 0,1—0,2 см. Кутики і обшивки вивертаємо навиворіт і обшивками огинаємо зріз, виметуємо рамку,З лицьової сторони строчимо нижню обшивку по лінії її пришивання (канти рамки з обох боків повинні бути однаковими).
Надсічені кутики пришиваємо до обшивок подвійною машинною строчкою поперек прорізу кишені. До нижньої обшивки пришиваємо мішковину кишені. Шов розпрасовуємо. На другий кінець мішковини настрочуємо підзор з основної тканини (ширина підзора 5—всм, а довжина дорівнює довжині обшивки). Мішковину з підзором відгинаємо вверх, вирівнюємо зрізи мішковини та обшивки і прокладаємо строчку по лінії пришивання верхньої обшивки (в розхил шва). Бокові зрізи мішковини зшиваємо зшивним швом. Усі зрізи вирівнюємо та обметуємо.
Якщо мішковина з основної тканини, то підзор не застосовується. Готову кишеню припрасовуємо з виворітної і лицьової сторін через зволожену тканину .
При обробці кишені двома подвійними обшивками на лицьовій стороні виробу намічаємо розміщення кишені двома поздовжніми лініями з відстанню між ними, що дорівнює подвоєній ширині рамки, і двома поперечними лініями, які визначають довжину кишені. Дві обшивки з основної тканини перегинаємо вздовж пополам виворотом всередину і запрасовуємо. Потім накладаємо їх на лицьову сторону виробу так, щоб зрізи обшивок були звернені один до одного, а згини на виробі приметуємо і пришиваємо. Відстань від строчки до згину обшивки дорівнює ширині канта. По довжині строчки обмежовані поперечними лініями. Розрізаємо виріб посередині з вивороту, починаючи з середини і не доходячи до кінців строчок на 0,7-—1-см. Потім робимо надсічки в сторону кутів, утворюючи трикутнички (кутики), не доходячи до строчки 0,1— 0,2 см. Надсічені кутики і обшивки відгинаємо в сторону вивороту. Кутики пристрочуємо до обшивок подвійною машинною строчкою. Дальша обробка аналогічна обробці кишені в рамку одинарними обшивками.
Прорізні кишені з клапанами.
При обробці прорізної кишені з клапаном спочатку обробляємо клапан. Верхній клапан складаємо з підклапаном лицьовими сторонами всередину, зметуємо з боку верхнього клапана, злегка припосаджуючи в кутиках. Зшиваємо з боку підклапана на відстані 0,5 см від краю зрізу. Шви в кутиках підрізаємо, залишаючи 0,3—0,4 см. Потім клапан вивертаємо на лицьову сторону, виправляємо край і виметуємо з перекантовкою клапана на 0,1 см.
Клапан пропрасовуємо через зволожену тканину. Якщо моделлю передбачена оздоблювальна строчка, її прокладаємо з лицьової сторони клапана. З боку підклапана намічаємо лінію пришивання клапана і тим самим уточнюємо ширину клапана в готовому вигляді.
На лицьовій стороні основної деталі уточнюємо розміщення кишені трьома лініями; однією поздовжньою, що визначає напрям кишені і одночасно є лінією пришивання клапана, і двома поперечними, що визначають розмір кишені. Потім намічаємо допоміжну лінію вниз від середньої лінії на відстані, що дорівнює подвоєній ширині канта або рамки. У виробах з тканин, які легко розтягуються, з вивороту під лінію кишені приметуємо поздовжню смужку так, щоб її середина співпадала з наміченою лінією кишені.
Оброблений клапан накладаємо на лицьову сторону основної деталі лицьовою стороною вниз, обробленим краєм вверх, суміщу-емо намічені лінії на клапані та основній деталі, слідкуючи за тим, щоб співпав рисунок, особливо в передній частині кишені, приметуємо і пришиваємо. Шов відгинаємо в бік клапана. Обшивку накладаємо на лицьову сторону виробу згином в стик до наміченої  допоміжної лінії, приметуємо і пришиваємо. Кінці строчок закінчуємо біля поперечних ліній розмітки кишень.
Правильність пришивання клапана та обшивки перевіряємо з вивороту виробу. Строчки пришивання клапана та обшивки повинні бути паралельними і закінчуватися на одному рівні біля поперечних ліній розмітки кишені. Основну деталь розрізаємо з боку вивороту посередині між строчками, починаючи від середини кишені в обидва боки, не доходячи до кінців кишені на 1—1,5 см. Потім у бік кутів робимо надсічки, не доходячи до кінців строчки 1—1,5 см, утворюючи трикутнички (кутики).
Через отвір —- обшивку і шов пришивання — клапани вивертаємо навиворіт, виправляємо шви. Кінці обшивки підтягуємо так, щоб згин обшивки підходив в стик до шва пришивання клапана і закріплюємо кінці кишені з вивороту подвійною строчкою по основі трикутничків. Меншу мішко-вину пришиваємо до внутрішнього зрізу обшивки. Ширина шва 1 см. Шов відгинаємо і запрасовуємо в бік мішковини. Шов пришивання мішковини до обшивки обметуємо.
Другу частину мішковини пришиваємо до клапана, прокладаючи строчку з вивороту деталі в шов пришивання клапана до основної деталі. Потім зшиваємо мішковину з трьох сторін, заокруглюючи строчку в кутиках. Ширина шва 1—1,5 см. Зрізи мішковини обметуємо. Готову кишеню при-прасовуємо з вивороту і лицьової сторони через зволожену тканину. Нижню частину кишені можна обробляти без обшивки.
У цьому випадку мішковину викроюємо з основної тканини по довжині з припуском на ширину обшивки. Нитка основи в мішковині проходить поперек деталі, паралельно верхньому зрізу.
Прорізні кишені з листочкою. 
Заготовляємо листочку. Смужку тканини для листочки перегинаємо поздовж посередині лицьовою стороною всередину і припрасовуємо. Потім зшиваємо з кінців, відступивши від краю 0,5 см. Зайвину тканини в кутиках зрізаємо. Листочку вивертаємо на лицьову сторону, виправляємо і виметуємо краї. Якщо передбачено фасоном, по краю листочки прокладаємо оздоблювальну строчку.
На лицьовій стороні деталі намічаємо розміщення кишені двома поздовжніми лініями з відстанню між ними 0,4—0,6 см і двома поперечними лініями, що визначають довжину кишені. Листочку накладаємо лицьовою стороною на лицьову сторону виробу зрізом до намічених ліній і приколюємо шпильками. На листочку накладаємо мішковин у лицьовою стороною до листочки. Намічені лінії на виробі, листочці і мішковині суміщаємо і приметуємо.
Другу частину мішковини лицьовою стороною накладаємо на лицьову сторону деталі зрізом до шва приметування листочки. Приметуємо і пришиваємо по мішковині. З сторони вивороту, посередині між строчками, виріб розрізаємо, починаючи від середини, не доходячи до кінця строчок 0,7—1 см. Потім робимо надсічки в бік кутів, не доходячи до строчки 0,1 — 0,2 см, утворюючи трикутнички (кутики).
Мішковину вивертаємо навиворіт виробу, розправляємо листочку і приметуємо її до деталі. Кутики кишені закріплюємо з вивороту машинною строчкою. Зшиваємо мішковину, заокруглюючи строчку в кутиках. Усі зрізи обметуємо. Кінці листочки пришиваємо до деталі потайними стібками або настрочуємо на машині.
Обробка кишень, розміщених у швах або складках виробу.
Кишені, розміщені у швах, можуть бути 3 листочками і без них, з оздоблювальною строчкою і без неї. Для таких кишень на основних деталях надсічками або крейдяними лініями намічаємо їх розміщення. На лицьову сторону верхньої і нижньої частин основної деталі по надсічках накладаємо частини мішковини лицьовою стороною вниз, приметуємо і пришиваємо. Ширина шва 1 см (мішковину викроюємо довжиною, що дорівнює довжині прорізу кишені плюс 10—15 см, шириною вверху 5—6 см і внизу 10—15 см).
Деталі мішковини вивертаємо, шви виправляємо. Якщо передбачена оздоблювальна строчка, ЇЇ прокладаємо по верхній деталі лицьової сторони. Потім зшиваємо частини основної деталі і одночасно обидві половинки мішковини. Ширина шва 1—1,5 см. Кінці кишень закріплюємо подвійною строчкою. Зрізи мішковини і шви пришивання її до основної деталі обметуємо. Готову кишеню припрасовуємо з вивороту і лицьової сторони через зволожену тканину.

Немає коментарів:

Дописати коментар